Europejskie autostrady - podstawowe zasady użytkowania

Udostępnij:

Jeśli decydujemy się na wakacyjny wyjazd samochodem do innego kraju, to koniecznie musimy zapoznać się z przepisami drogowymi obowiązującymi w państwach, w których będziemy się poruszać. Bardzo często okazuje się, że znacznie różnią się one od tego, do czego przyzwyczailiśmy się w Polsce. Niestety, w przypadku złamania przepisów i zatrzymania nas przez lokalną policję takie tłumaczenia w niczym nie pomogą. Wszyscy wiemy, że nieznajomość prawa szkodzi.

Jedną z podstawowych kwestii są ograniczenia prędkości, szczególnie na drogach szybkiego ruchu. Wybierając się do danego kraju należy wiedzieć, ile można jechać na autostradzie. To właśnie autostradami poruszamy się najczęściej w czasie dalekich podróży. Na autostradzie zawsze panuje również silna pokusa rozwijania sporych prędkości. Przepisy na terenie całej Europy nie są pod tym względem jednolite, a ograniczenia prędkości w poszczególnych krajach znacznie się od siebie różnią.

Gdzie można jechać najszybciej?

Krajem, który słynie z autostrad pozwalających kierowcy na nieco emocji są Niemcy. Jest to jedyny kraj w Europie, którego autostrady nie posiadają żadnych ograniczeń prędkości. Jedynym ograniczeniem jest nasza własna ostrożność i zdrowy rozsądek, o których koniecznie musimy tu pamiętać. Na niemieckich autostradach można często spotkać się z pędzącymi samochodami, które z racji prędkości są trudne do zauważenia. Trzeba zatem zachowywać się bardzo ostrożnie i nieustannie zerkać w lusterka, szczególnie przy wyprzedzaniu.

W niektórych krajach limit dopuszczalnej prędkości jest dość wysoki. Co ciekawe, do tej grupy zalicza się również Polska. Po polskich autostradach można poruszać się z prędkością 140 km/h. W całej Europie tak wysoki limit obowiązuje jeszcze tylko w Bułgarii. W pozostałych krajach musimy już jechać nieco wolniej.

ograniczenie prędkości jazdy

Gdzie pojedziemy 130, a gdzie 120 km/h?

Popularnym limitem prędkości na autostradach jest 130 km/h. Ograniczenie takie obowiązuje w Danii, na Ukrainie, w Republice Czeskiej, na Słowacji, na Węgrzech, w Rumunii, w Austrii, w Bośni i Hercegowinie, na Słowacji, w Chorwacji, we Włoszech, we Francji, w Luksemburgu oraz w Holandii.

Nieco mniej, bo maksymalnie 120 km/h możemy jechać w Finlandii, Serbii, Macedonii, Szwajcarii, Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Turcji oraz Irlandii.

Kraje z większymi ograniczeniami prędkości

Istnieją kraje, w których można jechać jeszcze mniej, niż 120 km/h. Maksymalnie 110 km/h możemy pojechać na autostradach w Norwegii, Szwecji, w państwach bałtyckich, na Białorusi, w Mołdawii i w Rosji. Ograniczenie do 100 km/h obowiązuje na terenie Czarnogóry, Albanii oraz Cypru. Na terenie Wielkiej Brytanii obowiązuje limit 112 km/h.

Znajomość ograniczeń prędkości na autostradach w danych krajach jest zatem niezwykle istotna. Warto też wiedzieć, jakie oznaczenia stosuje się w poszczególnych państwach. Na przykład, w Polsce i w wielu innych krajach europejskich autostrady oznaczane są kolorem niebieskim. Z drugiej strony we Włoszech, w państwach bałtyckich, w Holandii, w Republice Czeskiej, na Słowacji, w Szwajcarii, Rumunii, na Ukrainie, w Bułgarii, Słowenii, Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Albanii, Macedonii i w Grecji używany jest do tego kolor zielony.

0 Komentarze