Podróż zagranicę często poprzedzona jest długimi przygotowaniami. Nie rzadko w wirze obowiązków zdarzy nam się zapomnieć o zakupie winiety. Jak się okazuję, nie jest to taka tania pomyłka. Za brak tej zwykłej nalepki możemy zapłacić surowy mandat w niejednym europejskim kraju. Musimy zaopatrzyć się w winiety jadąc do takich państw jak Czechy, Słowacja, Szwajcaria, Austria, Bułgaria, Węgry i Słowenia. Najłatwiejszym sposobem na zakup winiety, będzie skorzystanie internetu. Jednak nie w każdym kraju możliwa jest taka opcja. Poniżej opiszemy dokładnie jak zrobić to w wybranych państwach.

Zakup winiety przez internet

Nie trudno znaleźć nam strony w internecie, dzięki którym będziemy mogli kupić winietę. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę wybraną frazę i momentalnie znajdziemy wiele ofert. Pamiętajmy, że przesyłka może iść do nas kilka dni, więc warto zrobić to wcześniej. Przy zakupie, musimy podać dane naszego pojazdu, takie jak numery rejestracyjne. Musimy również napisać, w jakim kraju rejestrowaliśmy nasze auto. Potrzebne będą też nasze dane, czyli dane kierowcy, który będzie prowadził pojazd w wybranym kraju. Do wyboru mamy również termin ważności naszej winiety. Możemy ją kupić na 10 dni, 30 dni lub cały rok. Jest to niemała wada winiet. Mimo tego, że chcemy korzystać z nich o wiele krócej i tak musimy płacić za znacznie więcej. Gdy wszystkie dane zostaną już przez nas wypełnione, przechodzimy do płatności. Jest to zazwyczaj karta kredytowa lub przelew bankowy.  Do samej ceny winiety należy również doliczyć koszty wysyłki.

winieta do Austrii

Zakup winiety do Austrii

Możliwością zakupu winiety do Austrii przez internet możemy cieszyć się od niedawna. Taka opcja została wprowadzona dopiero w 2018 roku. Nie była to jedyna zmiana w tym roku. Ceny winiet nieco podrożały w porównaniu z ostatnimi laty. Przy zakupie winiety do Austrii należy to zrobić co najmniej 18 dni przez naszą podróżą. Właśnie tyle wynosi czas oczekiwania na winietę przez internet. Zwrotu możemy dokonać do 14 dni.
Ceny winiet są dość wysokie. Za roczną możliwość jazdy autostradami zapłacimy 87,30 euro, za 2 miesiące 26,20 euro, a za 10 dni 9 euro. Co prawda, różnica z poprzednimi laty wynosi około 1 euro. Zważając na fakt, że ceny te nie obejmują przejazdu wybranymi tunelami, ceny winiet w tym kraju nie należą do najniższych.

Zakup winiety do Czech

Czesi to jedni z bliższych sąsiadów Polski, przez których często przejeżdżamy ruszając dalej w Europę. Pewnie niejeden z nas stał w gigantycznej kolejce wśród osób, które kupują winietę na ostatnią chwilę. Okazuje się, że możemy zrobić to przez internet. Co prawda ceny wtedy są o wiele wyższe, jednak płacimy tu za komfort i wygodę. Winiety oferuje na przykład sklep PZM. Czesi jednak wyłączyli niektóre odcinki z obowiązku zapłaty. Nie ma ich jednak wiele i zazwyczaj obejmują one do 5 km. Jeżeli koniecznie nie chcemy płacić, możemy unikać autostrad. Dla tych jednak, którzy się na to zdecydują przedstawiamy ceny winiet. Za rok zapłacimy 1500 Kč, za miesiąc 440 Kč, a za 10 dni 310 Kč. W przeliczeniu na złotówki daje nam to kolejno 240, 70 i 50 zł. 

Jak widać, możliwości na zakup winiety przez internet jest wiele. Należy się jedynie zorientować, czy dany kraj daje taką opcję dla przyjezdnych turystów. Reszta formalności pozostaje już stosunkowo prosta. Pamiętajmy jednak, żeby nigdy nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

 

0 Komentarze