Wybór maszyny polerskiej jest zadaniem, które spędza sen z powiek wielu amatorom detailingu. Rotacja, czy DA? Duży czy mały dysk oporowy? Sieciowa czy akumulatorowa? Każda maszyna posiada inne parametry techniczne, a ich mnogość na rynku zdecydowanie utrudnia wybór właściwego narzędzia. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który zdecydowanie ułatwi poszukiwania najlepszej polerki.
Zaczynając poszukiwania maszyny polerskiej, warto zadać sobie kilka pytań:
- W jakim celu będzie wykorzystywana maszyna polerska?
- Jakie doświadczenie w polerowaniu ma potencjalny użytkownik?
- Jak duże powierzchnie będzie polerowała?
- W jakich warunkach będzie stosowana?
Odpowiadając na te pytania jesteśmy w stanie idealnie dopasować maszynę do naszych potrzeb.
Określenie celu wykorzystania maszyny polerskiej jest tak naprawdę kluczowym czynnikiem w wyborze maszyny. Jeśli zależy nam jedynie na pracach korekcyjnych, polerowaniu średnich i głębokich zadrapań oraz wyprowadzaniu lakieru do poziomu lustrzanego połysku, najlepszym wyborem będzie maszyna DA. Maszyny te wprawiają dysk oporowy w ruch oscylacyjno-rotacyjny, przez co obniżają siłę cięcia, jednocześnie maksymalizując stabilność pada i pozwalając na lepszą wentylację podczas polerowania. Istnieje mniejsze ryzyko że lakier ulegnie przepaleniu, czy przetarciu, niż w przypadku maszyny rotacyjnej. Jeśli jednak intensywnie matowimy lakier, na przykład za pomocą papierów wodnych, warto sięgnąć po rotację. Rotacyjne maszyny polerskie stworzone zostały w celu zmaksymalizowania siły cięcia lakieru. Gwarantują one najlepszy efekt w wycinaniu mocno zmatowionego lakieru, lub usuwaniu intensywnych uszkodzeń lakieru. Wymagają one jednak od użytkownika lepszego przygotowania i większej ostrożności, niż maszyny DA. Tym samym odpowiedzieliśmy na pytanie odnoszące się do doświadczenia detailera. Jeśli użytkownik maszyny polerskiej jest niezbyt pewny swoich umiejętności, lepszym wyborem jest maszyna DA. Niemniej jednak nauka polerowania za pomocą maszyny rotacyjnej jest zdecydowanie bardziej efektywna. Jeśli więc chcemy nauczyć się dokładniejszej techniki polerskiej, powinniśmy sięgnąć po maszynę rotacyjną.
Kolejnym ważnym aspektem jest określenie na jak dużych powierzchniach będzie pracowała maszyna polerska. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego rozmiaru dysku oporowego maszyny polerskiej, a tym samym odpowiedniej wielkości padów polerskich. Jeśli zależy nam na pracy na małych powierzchniach i w trudno dostępnych miejscach, powinniśmy sięgnąć po małą maszynę polerską, działającą na mniejszych padach polerskich (rzep o średnicy ~80mm). W przypadku większych powierzchni płaskich warto sięgnąć po polerkę o średnim, lub dużym talerzu polerskim, dostosowanym do pracy z padami o średnicach rzepa 125-150mm. Pozwoli to na efektywniejsze wycięcie lakieru i wypolerowanie większości zarysowań z jego powierzchni przy mniejszym nakładzie pracy.
Szukasz solidnej maszyny polerskiej ? Sprawdź więcej na https://sklep.motogo.pl/ >>
Ostatnią znaczącą kwestią są warunki, w jakich urządzenie byłoby wykorzystywane. Niektórzy użytkownicy pracują w warsztatach, które są wyposażone w wiele gniazdek umiejscowionych w optymalnych miejscach i nie mają problemu z zasilaniem maszyny. Inni z kolei muszą znaleźć sposób na przeciąganie kabla zasilającego przez warsztat, ryzykując tym samym uszkodzenie samochodu. W pierwszym przypadku dobrym i prostym rozwiązaniem jest tradycyjna sieciowa maszyna polerska zasilana za pośrednictwem kabla. W drugim przypadku można skorzystać z polerek akumulatorowych, które gwarantują maksymalną swobodę ruchów w każdych warunkach i nie wymagają przeciągania wielometrowych kabli przez stanowisko polerskie, pamiętajmy jednak, że akumulator to dodatkowa waga.
Maszyny polerskie można zakupić w wielu punktach sprzedaży. Najczęściej spotyka się ja w sklepach detailingowych, budowlanych i motoryzacyjnych, jednak sprzedaż tego typu urządzeń prowadzona jest także w wielu internetowych sklepach wysyłkowych. Przy zakupie maszyny polerskiej warto pamiętać o właściwym doborze padów i past polerskich, gdyż to od nich zależy, jaki efekt końcowy uzyskamy.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przyniósł nowe odpowiedzi na podstawowe pytania wiążące się z wyborem maszyny polerskiej. Jeśli jednak nie macie pewności co do konkretnego modelu maszyny oferowanej przez np. sklep detailingowy, warto skorzystać z wiedzy i pomocy profesjonalistów.