Ubezpieczenie komunikacyjne AC (Autocasco) zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej nie jest prawnie wymagane. Jednak wiele kierowców, którzy planują wyjazd samochodem za granicę decydują się na jego wykupienie. Czy warto? Od czego chroni taka polisa? Jakie są zasady jej działania?
Podróże samochodem a kwestie ubezpieczenia
Zagraniczne wakacje objazdowe stają się w Europie coraz bardziej popularne. Taka forma urlopowania jest naprawdę bardzo atrakcyjna. Daje wiele możliwości i w niczym nas nie ogranicza. Ma jednak również swoje formalne strony – takie jak kwestia ubezpieczenia auta, którym planujemy wyruszyć w podróż. W przypadku ubezpieczenia OC sprawa jest jasna, ponieważ zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej, jest ono obowiązkowe. Posiadając więc zarejestrowany pojazd, należy opłacać składki za OC. W innym przypadku czekają nas surowe kary finansowe. Kwestia polisy AC wygląda zupełnie inaczej, gdyż jest to polisa dobrowolna, której posiadanie lub nie zależy od decyzji właściciela pojazdu. Spora część kierowców decyduje się jednak na wykupienie tego ubezpieczenia. Zazwyczaj są to kierowcy, którzy dużo podróżują samochodem lub tacy, którzy posiadają auta drogie, narażone na działanie destrukcyjnych warunków atmosferycznych, wandalizm i kradzieże.
Przed czym chroni AC?
Wyjazd za granicę jest zdecydowanie dobrą pobudką na zakup polisy AC. Aby w pełni zrozumieć, dlaczego polisa AC za granicą może się nam przydać, należy dowiedzieć się, przed czym właściwie chroni ten rodzaj polisy. Są to m.in. kradzieże i ich próby, szkody wywołane przez zjawiska pogodowe, uszkodzenia powstałe w wyniku wandalizmu lub szkody powstałe w wyniku zderzenia z innym autem. Warto pamiętać, że kraje do których się wybieramy są różne, a panująca w nich kultura czy klimat mogą znacząco wpływać na wyżej wymienione kwestie. Przed wyjazdem należy dokładnie zapoznać się z panującymi w danym kraju warunkami i być czujnym w tych kwestiach. Ubezpieczenie Autocasco sprawi, że możemy być pewni zwrotu ewentualnych kosztów w wyniku odniesionych szkód. To sprawi, że będziemy czuć się bezpieczniej i pewniej na zagranicznych drogach.
Podsumowanie
Na podróżowaniu często staramy się oszczędzać, aby zachowane pieniądze przeznaczyć na lokalne atrakcje i zwiedzanie. Warto jednak zastanowić się, czy chwilowa oszczędność na ubezpieczeniu nie przyniesie odwrotnego skutku w postaci uszkodzeń, za które będzie trzeba finalnie samemu zapłacić.
Artykuł partnera