Wyprawa samochodowa na Słowację - podstawowe kwestie

Udostępnij:

Słowacja, południowy sąsiad Polski, to piękny kraj który może być idealnym miejscem do spędzenia urlopu. Słowacja słynie przede wszystkim ze wspaniałych gór i zapierających dech w piersiach widoków. Ponadto, dzięki bliskości geograficznej dla ludzi z Polski jest to świetny cel choćby jednodniowej, szybkiej wyprawy. Dla wielu osób Słowacja jest także krajem, przez który prowadzi trasa do innych popularnych turystycznie regionów, takich jak Bałkany. Wycieczka na Słowację samochodem jest dobrym pomysłem. Sieć drogowa w tym kraju pozwala na wygodne dotarcie do dowolnego miejsca, jak i szybkie przejechanie do innego państwa. Wybierając się tam trzeba jednak pamiętać, że przepisy drogowe na Słowacji mogą znacznie różnić się od tych obowiązujących w Polsce. Należy się z nimi zapoznać, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Przepisy drogowe na Słowacji

Przepisy drogowe na Słowacji w kwestii ograniczeń prędkości nie różnią się wiele od polskich. Dla samochodów osobowych ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h w terenie zabudowanym i 90 km/h w terenie niezabudowanym. Na autostradach limit dopuszczalnej prędkości jest nieco niższy niż w Polsce i wynosi 130 km/h.

Autostrady na Słowacji

Sieć autostrad na Słowacji wciąż jest rozbudowywana, przez co obecnie nadal istnieje wiele regionów, do których nie dojedziemy tego typu drogami. Mimo wszystko podróżując po tym kraju warto korzystać z istniejących już odcinków. Według stanu na rok 2016, Słowacja posiada łącznie 463,23 km dróg klasyfikowanych jako autostrady. Drogi te oznaczane są w tym kraju literą "D", zaś ustawiane przy nich znaki mają kolor zielony.

przepisy drogowe na Słowacji

Opłaty za autostrady na Słowacji

Większość odcinków autostrad na Słowacji jest płatna. Płatność nie odbywa się tu jednak w systemie znanym z Polski, czyli w wyznaczonych do tego bramkach. Słowacja należy do tych krajów, w których istnieje obowiązek wykupienia winiety. Jest to dowód na to, że wnieśliśmy opłatę i możemy legalnie poruszać się po tamtejszych autostradach.

Warto przed wyjazdem dokładnie sprawdzić mapę płatnych dróg, bowiem nie wszystkie odcinki w tym kraju wymagają opłaty. Bardzo często jesteśmy w stanie zaplanować swoją trasę w taki sposób, aby w ogóle nie korzystać z płatnych dróg. Trzeba również pamiętać, że winietę musimy posiadać nie tylko na autostradach, ale także na wielu odcinkach dróg ekspresowych.

Rodzaje winiet na Słowacji

Wybierając się na Słowację, możemy zakupić trzy rodzaje winiet. Różnią się one jedynie okresem ważności, wystarczy więc uwzględnić tylko to, na jak długo wjeżdżamy do tego kraju.

  • Winieta 10 - dniowa. Cena: 10 euro.
  • Winieta miesięczna (30 dni). Cena:  14 euro.
  • Winieta roczna. Cena: 50 euro.

Wymienione wyżej winiety są przeznaczone dla pojazdów osobowych, których masa nie przekracza 3,5 tony. Niekiedy łączna masa pojazdu przekracza tę granicę, na przykład gdy ciągnie on ze sobą przyczepę - warto o tym pamiętać.

Z obowiązku posiadania winiety na wszystkich drogach płatnych zwolnieni są motocykliści.

Warto również dowiedzieć się, gdzie kupić winiety na Słowację. Mamy tutaj do wyboru dwa sposoby. Możemy kupić winietę na miejscu, lub skorzystać z systemu elektronicznego. Od roku 2016 kierowcy wjeżdżający na Słowację mogą zakupić winietę przez internet, co niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim rozwiązanie to jest wygodne. Z góry mamy pewność, że posiadamy winietę i już na miejscu nie będziemy musieli szukać sklepu czy stacji benzynowej, w której można ją kupić. Winieta taka ma wyłącznie formę elektroniczną, dzięki czemu nie musimy niczego naklejać na szybę. System elektronicznej sprzedaży winiet jest bardzo prosty w obsłudze. Ponadto dostępny jest w kilku wersjach językowych, w tym również po polsku.

0 Komentarze