Podróż samochodem na Czechy - o czym trzeba wiedzieć?

Udostępnij:

 

 

Czechy to doskonały kraj dla każdego, kto szuka ciekawego miejsca na spędzenie urlopu. Bliskość geograficzna sprawia, że pojechanie tam na wczasy nie jest wielkim kosztem. Jednocześnie nasz południowy sąsiad ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji i ciekawym miejsc, dzięki czemu możliwości spędzania wolnego czasu są tam naprawdę ogromne. Ze względu na łatwe połączenie, wielu ludzi decyduje się na wyjechanie tam własnym samochodem. Czechy są krajem, w którym można łatwo poruszać się po drogach. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązujące tam przepisy pod wieloma względami mogą różnić się od tych znanych z Polski. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zasady poruszania się po czeskich autostradach i obowiązek posiadania na nich winiety.

Autostrady w Republice Czeskiej

Czechy posiadają dość dobrze rozwiniętą sieć autostrad. Na początku roku 2018 ich łączna długość liczyła 1243 km. Równocześnie jest to tylko nieco ponad połowa planowanej, docelowej długości sieci. Autostrady w tym kraju oznaczane są literą "D". Ograniczenie prędkości na czeskich autostradach wynosi 130 km/h.

Czeskie autostrady i winiety

Poruszanie się po czeskich autostradach jest niemalże zawsze płatne. System płatności wygląda tu jednak nieco inaczej niż w Polsce, bowiem nie istnieją bramki poboru opłat. Zamiast tego kierowca jest zobowiązany do zakupienia winiety, czyli nalepki będącej potwierdzeniem wniesienia stosownej opłaty i uprawniającej do poruszania się po autostradach. Winiety są obowiązkowe jedynie na autostradach - drogi te są oznaczane literą D. Możliwe jest zatem przejechanie całego kraju bez winiety, ale musimy być bardzo uważni, abyśmy przypadkiem nie znaleźli się na autostradzie.

winieta

Winiety - gdzie kupić?

Warto również wiedzieć, gdzie kupić winiety na Czechy. Teoretycznie istnieje wiele sposobów, ale najlepiej jest je kupować już w kraju. Na terenie całego państwa istnieje ponad 5000 oficjalnych punktów sprzedaży. Zazwyczaj znajdują się one na stacjach benzynowych, dzięki czemu będąc w trasie spotkamy je właściwie na każdym kroku. Winiety dostępne są również w większości placówek pocztowych oraz w supermarketach sieci Kaufland, Globus i Albert. W internecie dostępny jest spis wszystkich autoryzowanych punktów sprzedaży.

Warto przy tym uważać na ryzyko związane z kupowaniem winiet z innych źródeł, na przykład przez internet. Sprzedawcy polują w ten sposób na mniej doświadczonych kierowców, którym mogą wmówić, że kupowanie winiet na miejscu jest znacznym problemem - chociażby z powodu dużych kolejek. Nie należy wierzyć w takie wiadomości. Sprzedawcy tacy szukają jedynie sposobu aby sprzedać winiety po znacznie wyższej cenie, naliczając dla siebie znaczną prowizję.

Aby winieta była ważna, musi zostać najpierw przedziurkowana - zwykle robi to sprzedawca, któremu musimy podać również dzień, od którego winieta ma zacząć obowiązywać. Następnie wystarczy wpisać w wyznaczonych miejscach na winiecie numery rejestracyjne naszego samochodu. Tak przygotowaną winietę naklejamy na przedniej szybie pojazdu.

Rodzaje i ceny winiet w Czechach

W punktach sprzedaży znajdziemy trzy głównie rodzaje winiet. Różnią się one jedynie długością ważności. Są to:

  • Winiety 10 dniowe. Cena: 310 koron czeskich (ok. 50 zł)
  • Winiety miesięczne. Cena: 440 koron czeskich (ok. 70 zł)
  • Winiety roczne. Cena: 1500 koron czeskich (ok. 250 zł)

Jazda bez winiety - ryzyko

Jak można się domyśleć, za jazdę bez ważnej winiety czeka nas mandat. Winiety są sprawdzane jedynie przy kontroli drogowej, istnieje zatem szansa, że przejedziemy przez cały kraj bez naklejki na szybie i nie spotkają nas za to żadne konsekwencje. Pomijając jednak tak oczywistą rzecz jak uczciwość, trzeba liczyć się z ryzykiem surowego ukarania w przypadku braku winiety. Podobnie jak w Polsce, obcokrajowcy w Czechach muszą płacić mandat na miejscu. Standardowa kara za brak winiety wynosi w przeliczeniu około 800 zł.

0 Komentarze