Jak samodzielnie wymienić olej silnikowy?

Udostępnij:

​Wymiana oleju to jedna z najczęściej powtarzanych czynności serwisowych, o których musi pamiętać każdy kierowca. Zachowanie odpowiednich cykli wymiany, czyli czasu lub przebiegu pomiędzy nimi jest bardzo istotne z punktu widzenia dbania o kondycję jednostki napędowej. Zaniedbanie wymian oleju, kiedy nasza jednostka napędowa musi pracować na przepracowanym i przepalonym płynie, może być bardzo szkodliwa dla jej stanu. Właśnie dlatego warto pamiętać o tym, żeby terminowo wymieniać olej silnikowy, a nasz samochód z pewnością odwdzięczy się długą i bezproblemową eksploatacją. W dzisiejszym artykule powiemy sobie nieco więcej o tym, jak powinna wyglądać wymiana oleju i o jakich etapach należy pamiętać. Zapraszamy do dalszej lektury.

Jak przygotować się do wymiany?

Przygotowanie do wymiany oleju warto podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich to dobranie i zakup odpowiedniego oleju oraz filtra. W przypadku obu tych elementów warto pamiętać, by dobierać je w oparciu o określone wytyczne producenta jednostki napędowej. Dzięki temu będziemy spokojni o to, czy nasz silnik będzie mógł pracować prawidłowo oraz czy zachowa wszelkie parametry pracy.

Drugim etapem jest bezpośrednie przygotowanie do wymiany oleju. Pamiętajmy, że olej powinien być rozgrzany, dzięki czemu szybciej spłynie z naszego silnika, a jednocześnie zminimalizujemy ilość przepracowanego oleju, który może pozostać w układzie. Przed wymianą warto również przygotować sobie odpowiednie naczynie, do którego zlejemy stary olej. Należy pamiętać, że tego typu substancje należy w odpowiedni sposób składować i utylizować. Nigdy nie wylewajmy przepracowanego oleju do nieszczelnych naczyń, gdyż może on dostać się do środowiska.

Przebieg wymiany oleju silnikowego

Po rozgrzaniu jednostki napędowej możemy przejść do wypuszczania oleju. W tym celu należy odkręcić korek spustowy znajdujący się w misce olejowej. By olej mógł wyciekać, warto również poluzować korek wlewu oleju, dzięki czemu cały płyn zejdzie z zakamarków naszej jednostki napędowej. Po spuszczeniu starego oleju powinniśmy wymienić filtr na nowy, a następnie zakręcić korek spustowy.

Następnym krokiem jest nalanie nowego oleju. Należy przy tym pamiętać, żeby na bagnecie sprawdzać jego poziom – zbyt dużo lub zbyt mało oleju może powodować problemy z ciśnieniem w układzie, czego skutki mogą być opłakane dla naszej jednostki napędowej.

Co po wymianie oleju?

Po wymianie oleju warto upewnić się, że wszystkie korki oraz elementy zostały założone na swoje miejsce. Warto również obserwować, czy nie pojawiają się żadne wycieki. Po zalaniu silnika nowym olejem powinniśmy na chwilę uruchomić silnik, tak by trafił on do wszystkich zakamarków naszej jednostki napędowej i rozpoczął proces smarowania.

Jeśli wolicie Państwo powierzyć takie działania specjalistom, to serdecznie zachęcamy do skorzystania z oferty wymiany oleju Gdańsk, która jest dostępna w ASO wchodzących w skład sieci dealerskiej Grupy Zdunek. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia jednego z warsztatów i dokonania okresowej wymiany oleju.

Artykuł partnera

0 Komentarze