Zakup nowego auta wiąże się z wieloma sprawami urzędowymi. Niestety, nikt z nas nie jest zwolniony ze stania w długich kolejkach w urzędach miasta. Każde auto musi mieć wyrobiony dowód rejestracyjny, a jego brak grozi wysokim mandatem oraz nawet odholowaniem auta. Warto więc poświęcić kilka godzin na załatwienie tej sprawy i spokojnie móc poruszać się po drogach. Dowód rejestracyjny możemy wyrobić w podlegającym nam urzędzie miasta. Wiąże się to również z uiszczeniem pewnej opłaty, o której więcej dowiemy się w tym artykule. 

Wyrobienie dowodu rejestracyjnego dla nowego auta

Jeśli chcemy zarejestrować nowe auto nabyte w salonie lub sprowadzone zza granicy, obowiązują nas inne procedury aniżeli w przypadku aut, które chcemy przerejestrować na innych kierowców. Pierwszym krokiem w rejestracji jest ubezpieczenie takiego samochodu. Pamiętajmy, że nawet jeżeli posiadamy już tymczasowy dowód, nie możemy poruszać się po drogach bez ubezpieczenia. Jak ta sprawa będzie już załatwiona, możemy zabrać się za wypełnianie wniosku o rejestrację pojazdu. Możemy go dostać stacjonarnie w urzędzie, lub jeśli nie mamy na to czasu, możemy z łatwością znaleźć go w internecie. Z tym właśnie wnioskiem udajemy się do urzędu. Bierzemy również ze sobą oryginały takich dokumentów jak dowód własności pojazdu, potwierdzenie dokonania opłat czy nasz dowód osobisty (wszystkie dokumenty możemy znaleźć na oficjalnych stronach). Teraz przechodzimy do uiszczenia odpowiedniej kwoty. Za dowód rejestracyjny dla samochodu zapłacimy 179 zł. Jeżeli producent nie wydał nam karty pojazdu, jest to dodatkowy koszt 75 zł. Opłaty za tablice rejestracyjne dla motorów również są mniejsze. Z tymi właśnie dokumentami należy udać się do wydziału komunikacji.

jak wyrobić dowód rejestracyjny

Przerejestrowanie starego auta na innego kierowcę

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup używanego samochodu, lub po prostu chcemy przerejestrować auto na inną osobę, procedura będzie wyglądać nieco inaczej niż w przypadku nowych pojazdów. Podobnie jak w tamtym przypadku, przede wszystkim musimy uzupełnić wniosek, który znajdziemy w urzędzie lub gotowy do pobrania na stronie internetowej. Oprócz tego powinniśmy przynieść dowód dokonania opłat, dowód zakupu (jeżeli odkupowaliśmy samochód od innego właściciela), poprzedni dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne i kartę pojazdu. Całość opłat, jakie musimy ponieść w tym przypadku wynosi 180 zł. Z tymi właśnie dokumentami udajemy się do odpowiedniego urzędu i składamy je tam.

Ile czeka się na nowy dowód rejestracyjny

Pozostaje więc tylko pytanie, ile czeka się na twardy dowód rejestracyjny? Urzędy mają na tą procedurę okres do 30 dni. W tym czasie dostajemy tymczasowy ,,miękki" dowód rejestracyjny, który pozwala nam na legalne poruszanie się rejestrowanym pojazdem. Miękki dowód rejestracyjny ważny jest tylko przez 1 miesiąc, więc urząd zmuszony jest do przestrzegania narzuconych terminów. Stan swojego dowodu można z łatwością sprawdzić na wielu stronach internetowych. Tam właśnie dowiemy się, na jakim etapie jest przygotowywanie naszego dowodu i czy możemy już go odebrać. Na ogół starostwo samo informuje zainteresowanych poprzez wiadomości sms lub e-maile. Zazwyczaj jednak okres oczekiwania wynosi około 14 dni.

0 Komentarze