Osoby, które podróżują zagranicę, na pewno spotkały się z winietami. Są to naklejki umieszczane na szybie, będące dowodem uiszczenia opłaty za przejazd autostradą. Winiety stosowane są m.in. w Austrii. 

Winiety umieszcza się na przedniej szybie samochodu, w dobrze widocznym miejscu. Ich usunięcie nie jest jednak proste - klej trzyma naprawdę  mocno. Jak więc usunąć winiety z szyby? Te sposoby mogą być stosowane także do usunięcia innych naklejek z szyb - na przykład ozdobnych naklejek, jak i naklejek legalizacyjnych z numerem rejestracyjnych pojazdu.

Usuwanie winiety nożykiem lub szpachelką

Usunięcie winiety tak, aby nie pozostały żadne jej pozostałości nie jest proste. Wiele osób próbuje podważyć naklejkę, ale jej zerwanie jest bardzo trudne.  Posiłkować można się więc małym, ostrym nożykiem, którym delikatnie podważamy i zeskrobujemy naklejkę. Nie jest to jednak rozwiązanie idealnie - nożyk może uszkodzić szklaną powierzchnię i spowodować pojawienie się nieestetycznych rys. Zastosowanie nożyka wymaga dużej precyzji oraz ostrożności, a do tego do winiety trzeba mieć swobodny dostęp. Metoda ta sprawdzi się w sytuacji, kiedy szybko musimy usunąć naklejkę i pod ręką nie mamy innych narzędzi. Większość osób wybiera jednak metodę z suszarką i gorącym powietrzem.

Usuwanie winiety przy pomocy suszarki

Skuteczną metodą pozbycia się naklejki jest podgrzanie jej tak, aby klej trzymający winietę lekko się rozpuścił i tym samym możliwe było sprawne usunięcie naklejki. Przyda się więc suszarka lub opalarka, w przypadku stosowania opalarki trzeba jednak zachować ostrożność, bo łatwo o nadtopienie plastikowych części auta. W zimne dni warto poczekać z zastosowaniem tej metody - nagłe podgrzanie szyby może spowodować pojawienie się pęknięcia. 

jak usunąc winietę z szyby

Naklejkę należy podgrzewać równomiernie z obydwu strony przez około 2- 3 minuty, po tym czasie klej powinien być lekko rozpuszczony i naklejka po lekkim podważeniu powinna zacząć odchodzić. Warto podczas jej ściągania nadal delikatnie podgrzewać ją suszarką. Nie zawsze naklejkę uda się zdjąć idealni za pierwszym razem, czasami naklejki są podzielone na dwie części i każdą część należy usuwać osobno.

Usuwanie resztek kleju z winiety

Już wiesz, jak usunąć winiety z szyby, ale co z resztkami kleju, które na szybie zostają? Klej, jak i resztki hologramu, najlepiej usunąć przy pomocy rozpuszczalnika. Sprawdzi się zarówno rozpuszczalnik nitro, jak i benzyna ekstrakcyjna. Jeśli nie mamy pod ręką tych rozpuszczalników użyć można także acetonu, który znaleźć można np. w zmywaczach do paznokci, które bez problemu zakupić można w każdej drogerii. 

Wybrany rozpuszczalnik wystarczy nanieść na miękką szmatkę i delikatnie pocierać powierzchnię zabrudzoną klejem. Dla uzyskania lepszego efektu można zamoczyć kawałek ręcznika papierowego i przyłożyć go w ubrudzonym klejem miejscu. Po minucie klej zostanie rozpuszczony i dokładnie usunięty. Podczas stosowania rozpuszczalników należy zachować ostrożność i nie pochlapać nimi karoserii, plastikowych elementów ani maski samochodu - mogą bowiem pojawić się odbarwienia. 

Usunięcie winiety z szyby jest proste, cały zabieg nie powinien trwać więcej niż pięć minut. Im wcześniej po umieszczeniu winiety weźmiemy się za jej usuwanie, tym łatwiejsze to będzie. 

0 Komentarze