Jazda własnym samochodem jest bardzo przyjemna i komfortowa. Gdy już przesiądziemy się za swoją kierownicę, trudno jest przestawić się z powrotem na jakąś formę komunikacji publicznej. Niestety, własne auto to nie tylko wygoda i niezależność, ale też regularne wydatki - nie tylko te na paliwo. Samochód trzeba regularnie, co roku ubezpieczać, a kwota takiej składki potrafi niestety osiągnąć nieco przerażający pułap - szczególnie dla młodych kierowców z niewielkimi dochodami. Wiele osób z tego powodu rezygnuje z zakupu własnego auta. Warto jednak przemyśleć sprawę na spokojnie, przede wszystkim zbierając komplet informacji o ubezpieczaniu samochodów. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, od czego to zależy i jak się zmienia?
Ubezpieczenia obowiązkowe i dodatkowe
Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem auta, bez którego po prostu nie można poruszać się nim po drogach, jest OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Takie świadczenie działa, gdy spowodujemy wypadek, w którym ktoś postronny poniesie szkodę. Na przykład w razie stłuczki, potrącenia pieszego czy większego wypadku, w którym będą ranni, OC pomoże pokryć kwoty odszkodowań. Dlaczego jest obowiązkowe? Służby drogowe i policja muszą mieć pewność, że sprawca wypadku będzie w stanie zadośćuczynić szkodę ofiarom. OC jest właśnie gwarantem takiego zadośćuczynienia. Nie obejmuje za to samego posiadacza samochodu.
Jeśli chcielibyśmy, by nawet spowodowany przez nas wypadek wiązał się z wypłatą odszkodowania na leczenie czy naprawę samochodu, warto przemyśleć dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenia - drogowe NNW oraz autocasco (AC). Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje je w pakietach, dzięki czemu możemy opłacić taniej i OC, i zarazem inne świadczenia. Oczywiście opcji jest więcej, na przykład pakiet assistance.
Od czego zależy cena ubezpieczenia?
Najczęstszym pytaniem młodych kierowców jest, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek. Jednak nie tylko zniżki decydują o tym, ile będzie kosztowało OC. Są także inne czynniki, dotyczące samego kierowcy, jak i jego pojazdu.
Kwestie dotyczące kierowcy
Wśród czynników, które wpływają na cenę ubezpieczenia OC, a dotyczą samego kierowcy można wymienić:
- wiek (to odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu młodego kierowcy - z pewnością więcej),
- staż za kierownicą,
- zgromadzone zniżki,
- długość bezszkodowej jazdy i historia jazdy w ogóle, ze szczególnym uwzględnieniem wypadków,
- miejsce zamieszkania (w dużym mieście OC zawsze jest droższe ze względu na większy ruch i więcej wypadków.
Kwestie dotyczące pojazdu:
Oprócz cech i właściwości samego kierowcy, istnieje kilka czynników wpływających na to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Dotyczą one głównie obejmowanego ubezpieczeniem pojazdu:
- wiek samochodu,
- stan techniczny,
- wcześniejsze wypadki,
- niekiedy też marka.
Czy zawsze tak samo?
Jak widać, niełatwo jest odpowiedzieć wprost na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek czy też z nimi. Wszystko zależy od pozostałych czynników, które ustala sam ubezpieczyciel. Warto więc uważnie czytać warunki w umowie. Niekiedy kierowca, który uzbierał już trochę zniżek za bezszkodową jazdę, ale za to porusza się starym samochodem po dużym, ruchliwym mieście, zapłaci więcej niż kierowca młody, za to w malutkim miasteczku. Na pewno dobrą praktyką jest porównywanie ofert różnych towarzystw, które mogą konkurować między sobą cenami. Być może dzięki temu uda się ubezpieczyć samochód taniej.