Przygotowując kawę lub herbatę, słuchasz radia w swoim salonie. I nagle wchodzi klient. Pojawiły się dowcipy o restauracjach, które wywieszają kartki z informacją, że nie wolno słuchać muzyki, bo jest ona tylko dla pracowników. Pojawiły się również pogłoski, że urzędnicy mogą nakładać surowe kary za muzykę odtwarzaną w ogólnodostępnych stacjach radiowych. O co tak naprawdę chodzi?
Zobacz także: spokeo.pl
Komu potrzebna jest licencja ZAiKS-u czy STOART-u?
ZAiKS (Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych), to organizacja reprezentująca autorów, w tym przypadku twórców muzyki. Pobiera w imieniu autorów tantiemy za odtwarzanie i rozpowszechnianie muzyki na imprezach, w pubach i dyskotekach. Bez naszej wiedzy każdy z nas wnosi opłatę na rzecz ZaiKS-u. Jednorazowa licencja jest wymagana, jeśli odtwarzasz muzykę w swoim domu. Licencja ta jest opłacana w cenie płyty CD. Obejmuje ona jednak tylko odtwarzanie prywatne.
Oznacza to, że potrzebna jest dodatkowa licencja, jeśli chcesz odtwarzać muzykę na terenie swojego domu dla gości (z CD, radia lub streamingu). Stawka ryczałtowa różni się w zależności od miasta.
Sprawdź tabelę stawek ZAiKS
Za muzykę odtwarzaną w pubach, dyskotekach i na przedstawieniach należy uiścić opłatę na rzecz STOART (stowarzyszenia zrzeszającego wykonawców). Wymaga tego również ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wysokość opłat na rzecz STOART zależy od lokalizacji, wielkości lokalu i odbywającej się imprezy. Zależy również od tego, czy muzyka jest wykorzystywana tylko jako tło muzyczne, czy też stanowi główną atrakcję (np. koncert).
Zapoznaj się z tabelą opłat i licencji dla STOART
Czy można nie płacić opłaty licencyjnej?
Poczekalnia z zestawem relaksatorów i szachownicą
Zarówno tak, jak i nie. Musisz wykupić licencję, jeśli odtwarzasz muzykę z płyty CD lub stacji radiowej, streamingu lub innego źródła, które wykorzystuje utwór chroniony prawem autorskim. Istnieją bajki, które opowiadają o znaku stwierdzającym, że muzyka nie jest dozwolona dla gości, ale tylko dla personelu. To nie jest tak, że zostaniesz skontrolowany, jeśli zaśpiewasz piosenkę.
Może zainteresuje Cię także: Radio online
Nigdy nie wiadomo, kiedy inspekcja będzie miała miejsce. Powinieneś być świadomy, że nielicencjonowana muzyka jest kradzieżą i może skutkować surowymi karami. Art.17 i art.45 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewidują rekompensatę za każde wykorzystanie utworu.
Z drugiej strony, możesz legalnie i bez opłat korzystać z innych źródeł muzyki opublikowanych na otwartej licencji CC Creative Commons. Pozwala to na odtwarzanie utworów za darmo lub za jednorazową opłatą.
Muzyka na licencji Creative Commons - co to jest?
Możesz słuchać i rozpowszechniać muzykę na licencji Creative Commons za darmo. Istnieje wiele rodzajów licencji Creative Commons, które pozwalają na różne zastosowania. Niektóre licencje pozwalają na modyfikowanie i odtwarzanie muzyki bez ograniczeń, podczas gdy inne ograniczają Cię. Dostęp do muzyki CC można uzyskać online za pośrednictwem różnych platform streamingowych lub zasobów muzycznych.
Istnieją również internetowe stacje radiowe, które pozwalają na odtwarzanie muzyki tylko na wolnej licencji. W takim przypadku jedynym kosztem, jaki będziesz musiał ponieść, jest opłata abonamentowa. Jest to ułamek kosztów jakie musielibyście ponieść za ZAiKS czy STOART. Polecamy Państwu naszą platformę, dzięki której możecie legalnie i bezpiecznie serwować swoim klientom spersonalizowaną i przyjemną dla ucha muzykę radiową!
Więcej na: https://spokeo.pl/radio