Przed nami wiosenne i letnie burze, którym bardzo często towarzyszą także gradobicia. Są one zmartwieniem m.in. dla osób, które nie przechowują swoich pojazdów pod zadaszeniami i w pomieszczeniach, a „pod gołym niebem”, gdyż istnieje ryzyko zniszczenia samochodu przez grad. W jaki sposób można naprawić auto po gradobiciu? Czy to się opłaca? Jakie ubezpieczenie pozwoli na bezkosztowe zreperowanie pojazdu?
Jak naprawić samochód po gradobiciu?
Najczęstszym skutkiem gradobicia widocznym na samochodzie są wgniecenia karoserii. W zależności od rozmiaru, częstotliwości oraz prędkości spadania bryłek, mogą mieć one różne rozmiary i głębokość. Co do zasady istnieją dwie metody usuwania wgniotek. Samochód po gradobiciu można naprawić techniką PDR, to szybkie i stosunkowo tanie rozwiązanie. Dzięki niemu możliwe jest wyprostowanie powietrzni nadwozia bez lakierowania pojazdu. Wykorzystuje się tu metody wypychania oraz wyciągania. Doskonale sprawdza się w przypadku wielu niewielkich wgnieceń, gdy nie doszło do uszkodzenia lakieru – to warunek konieczny, by móc zastosować tę metodę.
Drugim sposobem na usuwanie wgniotek po gradobiciu jest tradycyjna metoda polegająca na wyprostowaniu karoserii, nałożeniu szpachli oraz lakierowania uszkodzonego obszaru. Warto jednak zaznaczyć, że w efekcie takiej naprawy wartość samochodu znacząco spada, dlatego jest to ostateczność. Zazwyczaj profesjonaliści zalecają przeprowadzenie naprawy metodą PDR, gdy tylko jest taka możliwość.
Podczas gradobicia uszkodzeniu może ulec nie tylko karoseria pojazdu, ale także jego szyby. W przypadku nowych samochodów, dzięki zastosowanej technologii, zazwyczaj dochodzi jedynie do linowych pęknięć oraz odprysków, jednak w starszych autach mogą one zostać całkowicie rozbite. W tym wypadku konieczna jest regeneracji uszkodzenia, gdy nie jest duże lub wymiana całej szyby w profesjonalnym zakładzie.
Czy warto naprawiać samochód po gradobiciu?
Pytanie, czy naprawa auta po gradobiciu ma sens zadaje sobie wiele poszkodowanych przez warunki atmosferyczne osób. Należy pamiętać, że o ile wgniotki na karoserii wpływają jedynie na estetykę pojazdu, to w przypadku uszkodzenia szyby kierowca poruszający się takim pojazdem może otrzymać mandat, a ponadto policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny. Oznacza to, że w pierwszej kolejności konieczne jest naprawienie uszkodzeń szklanych elementów, a następnie zabranie się za usuwanie wgniotek. Metoda PDR jest dużo bardziej atrakcyjna cenowo od klasycznej naprawy blacharskiej. Należy także zaznaczyć, że w większości przypadków warto naprawiać samochód po gradobiciu, zwłaszcza gdy jest stosunkowo nowy, wraz z jego wiekiem maleje opłacalność przeprowadzania napraw tego typu.
Rozważając, czy warto naprawiać samochód po gradobiciu, warto zaznaczyć, że w przypadku auta przechowywanego na zewnątrz, nie pod zadaszeniem, przydatne może być wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC. Obejmuje ono wszelkie szkody wywołane przez kierowcę, osoby trzecie lub czynniki zewnętrzne. Oznacza to, że po gradobiciu można ubiegać się o odszkodowanie, z którego środki przeznaczone zostaną na przeprowadzenie napraw w uszkodzonym pojeździe.
Artykuł partnera