Australia to położone na półkuli południowej państwo, które obejmuje kontynent Australia, wyspę Tasmanię oraz mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Chociaż wiele osób najbardziej zna Sydney, to Canberra jest stolicą Australii. Ona zaś sama w sobie jest miejscem tak ciekawym i oryginalnym, że mnóstwo osób - jeśli tylko może - pragnie odwiedzić ten kraj, żeby na własne oczy zobaczyć jego wspaniałości. Dla tych, którzy podróżują samolotem, ale na miejscu pragną wynająć jakiś samochód, żeby samodzielnie dojechać gdzie się da i zwiedzić wszystko co najważniejsze, problemem może być ruch drogowy, jaki w Australii obowiązuje. Jak słusznie niektórzy podejrzewają, biorąc pod uwagę związki Australii z Wielką Brytanią, także i w tym kraju panuje ruch lewostronny. Co to oznacza? Że pewne manewry wykonuje się inaczej i że jeździ się lewą stroną drogi. Dla nieprzyzwyczajonych może to być olbrzymia bariera!
Ruch lewostronny był pierwszy
Chociaż w tej chwili wszystkim żyjącym i poruszającym się po drodze ruchem prawostronnym wydaje się to dziwne, to właśnie ruch lewostronny był pierwszym, powszechnie obowiązującym. Miało to miejsce jeszcze w czasach starożytnych, a odejście od tych podstaw przypisywane jest głównie Francuzom - przede wszystkim Napoleonowi. Co ciekawe, spora część ziem, które wchodzą w skład Polski przez jeszcze dłuższy czas kierowała się zasadami ruchu lewostronnego, ponieważ obowiązywał on na terenie Austro-Węgier aż do ich upadku. Później Austria, Czechosłowacja i Węgry nadal posługiwały się podobnymi zasadami - aż wszystko ujednoliciła III Rzesza.
Jak w Wielkiej Brytanii
Australia jest jednym z nielicznych krajów, w których obowiązuje w dzisiejszych czasach ruch lewostronny. Wszystko z uwagi na jej dawne związki z Wielką Brytanią - większość państw, które są z nią związane do dzisiaj posługują się tą formą poruszania się po drogach. Dla Australijczyków jest to niemałe utrudnienie - nie tylko kiedy wyjeżdżają do Europy (ale nie do samej Wielkiej Brytanii), lecz również i wtedy, kiedy na przykład pragną kupić jakieś znakomite auto. Niektóre marki produkują pojazdy w obu wersjach - z kierownicą po lewej i po prawej stronie. Nie wszystkie jednak!
Ruch lewostronny stanowi kłopot
Jest wiele zasad, które muszą opanować osoby, które chcą jeździć w Australii jak w swoim (prawostronnym) domu. Nie jest to wcale proste i wiąże się z dużym ryzykiem, jeśli ktoś sięgnie po kierownicę bez uprzedniego przygotowania. Pamiętajmy, że pewne zasady są nieco inne i należy je sobie najpierw przyswoić. Z niektórych nawyków nie da się zaś po prostu zrezygnować, a na pewno nie jest to możliwe będąc na krótkich wakacjach. O wiele rozsądniej jest więc korzystać z już istniejących form transportu publicznego w Australii, nawet jeśli teoretycznie ma się odpowiednie uprawnienia, żeby jeździć samodzielnie. Pamiętajmy, że refleks jest czymś, co powinien mieć każdy dobry kierowca i co nie może nas zawodzić - ale ów refleks jest w przypadku Polaków ukierunkowany na ruch prawostronny i pewne czynności możemy wykonywać zgodnie z nim odruchowo, co może skończyć się nawet wypadkiem. Jaki ruch obowiązuje w Australii? Lewostronny! Pamiętajmy o tym przed wycieczką oraz w trakcie jej planowania.