Spuszczanie paliwa z baku samochodu wcale nie należy do najprostszych zadań - dlatego tak mocno podkreśla się, by nigdy nie nalać niewłaściwego. niestety, roztargnienie i zapominalstwo dość często prowadzi klientów do zatankowania złego paliwa. Niekiedy konieczne okazuje się też spuszczenie zawartości baku po wypadku lub w celu wykonania jakiejś naprawy pojazdu. Nie każdy samochód ma wlew paliwa przystosowany do rodzaju paliwa, takie zabezpieczenia spotyka się raczej w samochodach nowych. Chwila nieuwagi może zdarzyć się każdemu - warto więc wiedzieć, jak spuścić paliwo z baku w bezpieczny i skuteczny sposób.

Co zrobić, gdy w baku znalazło się złe paliwo?

Chwila rozkojarzenia, przyzwyczajenie do poprzednio użytkowanego pojazdu czy nawet zagadanie się z kimś towarzyszącym mogą skutkować wlaniem do baku pojazdu nieodpowiedniego paliwa. Najczęściej zdarza się nalanie benzyny do samochodu, który jeździ na ropę. Taka pomyłka może wiele kosztować - na paliwie niedopasowanym do samochodu nie da się jechać. Jeśli zdarzy nam się nalać złego paliwa, nie panikujmy - lepiej będzie odpowiedzieć sobie na proste pytania i skutecznie zadziałać.

jak spuścić paliwo z samochodu

1. Benzyna w dieslu czy odwrotnie?

Zdecydowanie gorszą sytuacją jest nalanie ropy do samochodu, który jeździ na benzynę. W tej sytuacji absolutnie konieczne jest opróżnienie baku oraz wymiana filtra paliwowego. Diesel poradzi sobie z niedużą domieszką benzyny.

2. Jak wiele nalaliśmy?

W przypadku benzyny nalanej do baku diesla, jej objętość nie może przekroczyć 5% zawartości baku. Jeśli do środka dostało się więcej paliwa, koniecznie będzie czyszczenie baku.

3. Czy auto posiada Common Rail lub pompowtryskiwacze?

Jeśli tak (dotyczy to wielu nowych modeli), trzeba koniecznie przeczyścić układ, ponieważ praca silnika na nieprawidłowym paliwie może poważnie uszkodzić instalację wtryskową.

Jeśli zorientujemy się, że właśnie nalaliśmy złego paliwa, nie odpalajmy silnika!

Jak działa pompka do spuszczania paliwa?

Próby oczyszczenia baku z paliwa na własną rękę mogą być trudne, ale też skutkować uszkodzeniem pojazdu. Nie zawsze jednak chcemy lub możemy skorzystać z pomocy profesjonalisty. Warto wtedy mieć na podorędziu kanistry oraz prostą pompkę do spuszczania paliwa. Takie niedrogie, proste w obsłudze narzędzie pozwala wyciągnąć z baku jego zawartość. Przydaje się także do wpompowywania do wnętrza baku paliwa z kanistrów - funkcja bardzo przydatna, gdy wybieramy się w nieco ekstremalną podróż w miejsca, gdzie stacje benzynowe są od siebie bardzo oddalone lub w ogóle niedostępne. Pompka uratuje nam też skórę w sytuacji nalania nieprawidłowego typu paliwa do baku. Obsługuje się ją ręcznie - wystarczy wprowadzić wężyk do baku, drugą jego końcówkę do kanistra i ściskając tłoczek, przepompować paliwo.

Wężyk i... usta

Istnieje jeszcze jeden, bardzo prowizoryczny, choć nieraz stosowany sposób na wydobycie paliwa z baku. Jak spuścić paliwo z baku za pomocą wężyka? Jedną końcówkę gumowego wężyka trzeba włożyć do baku, a z drugiej zassać paliwo ustami, uważając, by nie dostało się do nich - gdy płyn pojawi się w wężyku, należy szybko przełożyć go do kanistra. Ten sposób nie jest zbyt skuteczny, co więcej, bywa niebezpieczny dla zdrowia i dla samego pojazdu. Lepiej nie próbować wdrażać go w życie, jeśli tylko istnieją inne, lepsze możliwości. Najbezpieczniej jest oczywiście udać się do mechanika, który profesjonalnie spuści paliwo i wyczyści z niego cały układ.

0 Komentarze