Dłuższa podróż za granicę, na przykład na urlop w okresie letnim, wiąże się z koniecznością poznania panujących tam na drogach reguł. Jeśli nie chcemy mieć do czynienia z lokalną policją i powiększyć budżetu na wakacje o kwot mandatu, musimy wiedzieć, jakie przepisy obowiązują w docelowym kraju oraz czego nie wolno tam robić. Co więcej, musimy też dowiedzieć się, jak wyglądają opłaty za użytkowanie niektórych dróg, takich jak autostrady - nie wszędzie bowiem spotkamy znane z polskich rubieży bramki, na których uiścimy stosowną opłatę. Wiele państw stosuje inny system, a za jazdę po autostradzie płaci się tam zakupionymi wcześniej winietami. Jak dokładnie działa ten system, co trzeba zrobić i co warto wiedzieć o wnietach?
Czym są winiety?
Winieta to nalepka, którą nakleja się na szybie samochodu na dowód uiszczenia opłaty za poruszanie się wszystkimi lub wybranymi drogami w danym kraju. Kupuje się je jeszcze przed podróżą lub już w kraju docelowym na stacji benzynowej, w przydrożnym sklepie, w specjalnym punkcie. System winietowy zastępuje stosowany często system bramek. Winietę można kupić na rok lub krótszy okres, rzadko jednak krótszy od tygodnia. Warto wiedzieć, że niezakupienie winiety przed wjazdem do kraju stosującego ten system może skutkować koniecznością stania w bardzo długich i uciążliwych kolejkach. Gdzie stosuje się taki sposób rozliczania za korzystanie z dróg?
Bramki kontra winiety
Wiemy już, co to są winiety, pora byśmy przekonali się, czy będą nam w ogóle potrzebne. Jakie kraje stosują system opłat za korzystanie z autostrad oparty na winietach?
- Słowacja
- Austria
- Czechy
- Słowenia
- Szwajcaria
- Węgry
- Rumunia
W tych krajach trzeba posiadać winietę, aby zgodnie z obowiązującym prawej jeździć autostradami. Alternatywą, stosowaną między innymi w Polsce, są bramki, przy których zatrzymujemy się na wjeździe bądź wyjeździe i uiszczamy zapłatę za dany odcinek. Tam, gdzie kupuje się winiety, nie ma bramek - trzeba o tym zawsze pamiętać, żeby nie zostać niemiło zaskoczonym! Jak najlepiej przygotować się do zagranicznych wojaży po kraju, który wymaga posiadania winiet? Gdzie je kupić i jak zrobić to możliwie korzystnie?
Kiedy i gdzie kupić winiety?
Najbardziej korzystną opcją jest zakupienie winiet po cenach taryfowych, jeszcze przed wyjazdem z Polski. Ich dystrybucją zajmuje się Polski Związek Motorowy, a kupić je można na przykład w Biurze Podróży Jagiellonia. Zaletą tego punktu sprzedaży jest fakt, że nie pobiera on dodatkowych opłat za pośredniczenie. Zaopatrzenie się w niezbędne winiety przed wjazdem na teren docelowego państwa pozwala uniknąć stania w kolejkach, problemów z nieczynnym punktem lub z brakiem winiet na okres krótszy niż rok.
A jeśli się wcześniej nie przygotowaliśmy...
Jeśli nie zaopatrzyliśmy się w naklejki przed podróżą, pozostaje kupienie ich na miejscu. W większości przypadków są dostępne w specjalnych punktach na przejściach granicznych, na stacjach benzynowych lub w kioskach na trasie. Trzeba jednak liczyć się z sytuacją, w której w wybranym punkcie przygranicznym nie będzie winiet na krótszy czas, niż rok lub kolejka będzie wymagała czekania przez kilka godzin, bez pewności, że ostatecznie dostaniemy potrzebną nam, konkretną winietę.