Zawodowe prowadzenie pojazdów to - wbrew pozorom - niełatwa praca. Kierowca jest odpowiedzialny za siebie, innych uczestników drogi oraz przedmiot transportu. W celu zwiększenia bezpieczeństwa wprowadzono zasady określające dozwolony czas pracy kierowcy, a do zatrudnienia w zawodzie wymaga się wykonania badań. Co jeszcze należy wiedzieć?
Jak wygląda praca kierowcy C+E?
Rozwój branży transportowo-spedycyjno-logistycznej powoduje zwiększenie zapotrzebowania na pracowników, a co za tym idzie, w sieci można znaleźć coraz więcej ofert pracy dla kierowców. Zainteresowanie motoryzacją oraz wizja wysokich wynagrodzeń sprawiają, że kandydaci chętnie na nie aplikują.
Ile zarabia kierowca tira i jak wygląda jego praca? Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak mediana wynagrodzeń na tym stanowisku wynosi 3990 zł brutto. Należy jednak zaznaczyć, że przy długich, międzynarodowych trasach zarobki potrafią być nawet kilkukrotnie wyższe.
Prowadzenie samochodu ciężarowego to odpowiedzialna i wymagająca praca. Kierowca C+E nie tylko transportuje towar - pomaga również przy jego załadunku i rozładunku. Trasy krajowe pozwalają mu na częste (zazwyczaj codzienne) powroty do domu, jednak pracownicy, którzy wykonują przewozy międzynarodowe, są w trasie niekiedy nawet przez kilka czy kilkanaście tygodni. Tir staje się miejscem, w którym kierowca spędza zdecydowaną większość doby, pracując, odpoczywając, gotując i śpiąc.
Praca: kierowca kat. B - co należy o niej wiedzieć?
Prawo jazdy kat. B pozwala na prowadzenie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie wyższej niż 3,5 tony, co sprawia, że praca kierowcy kat. B może obejmować przewóz towarów lub osób - np. taksówką, autobusem, busem czy samochodem osobowym. Osoba wykonująca ten zawód może poruszać się np. w obrębie wyznaczonego obszaru czy danego miasta, pokonywać trasy krajowe lub nawet międzynarodowe.
W swojej pracy kierowca kat. B odpowiedzialny jest za przewóz osób lub towarów i dbanie o dobry stan techniczny pojazdu, a w razie potrzeby - pomoc we wsiadaniu i wysiadaniu lub załadunku i rozładunku. Zazwyczaj przebywa on poza domem przez kilka-kilkanaście godzin dziennie (dłużej, jeśli pokonuje trasy międzynarodowe), a przeciętne wynagrodzenie kierowcy kat. B lub C to 3990 zł brutto.
Dozwolony czas pracy kierowcy
Istnieją pewne zasady, które wprowadzono ze względu na bezpieczeństwo kierowców oraz innych uczestników drogi. Jedną z najważniejszych reguł jest dozwolony czas pracy kierowcy, który dotyczy pracowników prowadzących pojazdy ciężarowe, autobusy i autokary. Obejmuje on prowadzenie pojazdu, jego obsługę (wraz z naczepami), dopełnianie formalności, załadunek i rozładunek (lub nadzór nad nimi) oraz zabezpieczenie towaru, zadania związane ze spedycją i nadzór nad wsiadającymi oraz wysiadającymi pasażerami, a także gotowość do pracy.
Według obowiązujących regulacji dobowy czas pracy kierowcy nie powinien przekraczać 9 godzin dziennie (z pewnym wyjątkiem: 2 razy w tygodniu może wynosić do 10 godzin). W tygodniu, liczonym od poniedziałku do niedzieli, pracownik nie może wykonywać swoich obowiązków przez więcej niż 56 godzin, tj. średnio 8 godzin dziennie. Z kolei dwutygodniowy czas pracy kierowców, gdy mowa o następujących po sobie, kolejnych tygodniach, może wynosić maksymalnie 90 godzin (średnio po 45 godzin tygodniowo).
Rozwiązaniem, które pozwala na szybką realizację transportów przy jednoczesnym przestrzeganiu norm dotyczących czasu pracy, jest jazda w podwójnej obsadzie.
Na czym polega badanie kierowców?
Żeby rozpocząć pracę zawodowego kierowcy, kandydat powinien spełniać wymagania i posiadać uprawnienia do wykonywania zawodu. Niezbędne jest także poddanie się badaniu. Co obejmuje badanie kierowców zawodowych?
Poza ogólnymi oględzinami, podczas których lekarz sprawdza ogólną kondycję kandydata, wykonywane są również specjalistyczne badania psychologiczne, neurologiczne, okulistyczne i laryngologiczne, które pozwalają na stwierdzenie, czy może on podjąć pracę kierowcy. W razie potrzeby przeprowadza się także diagnostykę pomocniczą (np. wykonując EKG).
Każdy, kto decyduje się na pracę kierowcy, musi posiadać stosowne uprawnienia oraz przejść badania lekarskie potwierdzające zdolność do wykonywania zawodu. Jest to wymagający zawód, jednak miłośnicy motoryzacji oraz ci, którzy lubią prowadzić pojazdy, z pewnością będą czuć satysfakcję z wykonywania go.
Artykuł sponsorowany