Coraz częściej możemy spotkać na polskich drogach rejestratory prędkości czyli fotoradary. Według najnowszych obliczeń, w Polsce jest ich aż 480. Jednak to nie nasz kraj jest europejskim liderem w tej kwestii. Najwięcej fotoradarów znajduje się we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Co prawda każdy fotoradar jest wcześniej oznakowany, jednak na niektórych drogach łatwo przeoczyć ten znak, a ograniczenia wprowadzane są niekiedy w dość absurdalnych miejscach. Inaczej wygląda sprawa zagranicą, gdzie tamtejsze przepisy ruchu drogowego może nie są nam do końca znane. W jednym i drugim przypadku, po jakimś czasie przychodzi do nas mandat. Niestety, należy uiścić daną opłatę oraz przyjąć odpowiednią ilość punktów karnych. Co zrobić w przypadku gdy dostaniemy taki mandat z Polski lub z innego kraju?

Jak zapłacić mandat z fotoradaru?

Jeżeli już fotoradar zrobił nam zdjęcie podczas popełnionego wykroczenia, powinniśmy dostać je w okresie do 180 dni. Jest to czas, podczas którego policja może zidentyfikować jadący pojazd i wystawić mandat. Jednak jeżeli po upływie tego czasu dalej nic nie dostaliśmy, nie oznacza to, że nie zostaliśmy zarejestrowani. Policja może wtedy skierować sprawę do sądu i nadal będziemy musieli zapłacić za nasze wykroczenie. 
Mandat powinien przyjść drogą pocztową. Powinniśmy odebrać go osobiście, w innym przypadku zostanie zostawione nam awizo. W środku znajdziemy zdjęcie oraz pismo z identyfikacją osoby kierującej. Jeżeli auto zostało nam skradzione, nie jesteśmy zmuszani do płacenia mandatu. Jeśli jednak nie damy odpowiedzi, kto siedział za kierownicą podczas tego wykroczenia, zostanie na nas nałożona grzywna. Wraz z mandatem otrzymamy dane do przelewu, którym musimy wysłać pieniądze na mandat. Możemy zrobić to zwykłym przelewem bankowym.

jak zapłacić za fotoradar

Jak zapłacić mandat z fotoradaru z Niemiec?

Niemcy dla nas mogą być niekiedy drogą wylotową do innych europejskich krajów. Chyba każdy, kto zaznał niemieckich dróg, wie że ciężko jest tam dostosować się do ograniczeń prędkości, zwłaszcza po wyjeździe z naszych, nieco zaniedbanych szos. Jeżeli już niemiecki fotoradar zrobi nam zdjęcie podczas przekroczenia prędkości, musimy absolutnie zapłacić ten mandat. Inaczej przewidziane są niezbyt miłe konsekwencje. Po tym, jak policjanci już zidentyfikują jadący pojazd, od razu przekazują sprawę do sądu. Gdy sprawa jest rozpatrzona pozytywnie, pieniądze ściągane są z pomocą firmy windykacyjnej. Jak więc zapłacić mandat otrzymany w Niemczech? Nie ma w tym nic trudnego. Zwykły przelew bankowy to wszystko co musimy w tej sprawie zrobić. Oczywiście niekiedy bank może przeliczyć złotówki na euro na naszą niekorzyść, jednak nie warto w tej kwestii kombinować. Uchylanie się od mandatu na pewno nam nie pomoże.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru z Austrii?

Austriackie drogi również kuszą wielu kierowców do rozwinięcia swojej prędkości. Również stamtąd możemy otrzymać mandat za złapanie na fotoradarze. Procedura w tym przypadku wygląda niemal tak samo jak w przypadku Niemiec. Mandat możemy zapłacić zwykłym przelewem bankowym. Nie uchylajmy się od tego obowiązku, gdyż gdy następnym razem zostaniemy zatrzymani przez policję w danym kraju, może to skończyć się dla nas nieciekawie.

Jak zapłacić mandat z fotoradaru przez internet?

Żeby skorzystać z opcji zapłaty mandatu przez internet wystarczy, że będziemy mieli konto internetowe. Postępujemy w tym przypadku jak z każdym innym przelewem wykorzystując dane podane na mandacie.

0 Komentarze