Winiety są dowodami opłat, dokonanych za możliwość korzystania z określonych dróg. Stosowane są dość powszechnie i należy pamiętać o ich zakupie, ponieważ ich brak może się wiązać z koniecznością uiszczenia jeszcze wyższych opłat w ramach kary. Trzeba szczególnie uważać, gdy wyjeżdża się za granicę, ponieważ kary mogą być zróżnicowane i w dodatku obowiązywać na przykład w euro. Istnieje jeszcze coś takiego jak eko winieta. Dla wielu osób określenie to będzie dziwne i nie będą wiedzieli o co chodzi! Jak sama nazwa wskazuje, są to winiety ekologiczne - związane w jakiś sposób z ekologią. Gdzie obowiązują i gdzie można je dostać? Do czego są potrzebne? Wszystkie odpowiedzi na najistotniejsze pytania odnośnie ekologicznych winiet można znaleźć w tym artykule!

Czym jest eko winieta? 

Winiety ekologiczne są związane z emisją spalin, która z konieczności musi być ograniczona - wysoka emisja zagraża bowiem środowisku. Już w tej chwili walczymy wszyscy ze smogiem i z efektem cieplarnianym. Cierpi na tym każdy z nas! Dlatego niektóre kraje wprowadziły tak zwaną ekologiczną winietę, która zakłada wzrost opłat w przypadku jazdy pojazdami, które emitują wiele spalin. Wszystkie pojazdy ciężarowe poniżej lub powyżej 3,5 tony dcm (jeżeli w dowodzie rejestracyjnym są oznaczone jako pojazd ciężarowy) muszą posiadać winietę ekologiczną emisji spalin. Kiedy? Gdy ich droga prowadzi przez Austrię. 

gdzie kupić eko winietę

Gdzie kupić eko winietę?

Ci, którzy myślą, że eko winietę można nabyć w taki sam sposób jak inne winiety na przejazdy, mogą się srogo rozczarować. Nie da się zajechać na dowolną stację paliw i po prostu za taką winietę zapłacić, ani nie można ich zdobyć w tych samych kioskach, w których kupuje się ich zwykłe wersje. Winiety ekologiczne są dostępne tylko w wybranych warsztatach, które posiadają koncesje państwową na dopuszczenie lub przedłużenie dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego. Niestety, prawda jest jednak taka, że nawet i w takich miejscach niekoniecznie da się je znaleźć, ponieważ nie istnieje absolutnie żaden przymus ich posiadania i sprzedaży. Jeśli się skończą, dany warsztat niekoniecznie musi pędzić po nowe. Jak więc widać, dotarcie do eko winiet jest nieco utrudnione nawet w dzień. W sieci pojawiają się też pytania gdzie kupić ekowinietę w nocy? Niektóre miejsca są wówczas zamknięte, więc zadanie jest tym trudniejsze. 

Eko winieta a internet

Warto więc wiedzieć, że eko winietę można zamówić przez internet. Jest to chyba najrozsądniejsze rozwiązanie. ponieważ można być pewnym, że dotrze i że będzie się ją posiadało. Nie trzeba później błądzić w jej poszukiwaniu, co nie zawsze kończy się sukcesem - i co grozi karą. Taka jazda jest zresztą sama w sobie groźna, bo przecież ów winiety się nie posiada, a trzeba ją mieć, by móc jeździć. Kary są w Austrii bardzo wysokie - mandat to przeszło 2 tysiące euro! Żadna firma transportowa chyba nie chce i nie może sobie pozwolić na podobne straty - tym bardziej, że przyłapanie na braku winiety może się też skończyć całkowitym przerwaniem dalszej podróży. Na szczęście istnieją strony w internecie, które umożliwiają zamówienie eko winiet - wystarczy wybrać właściwą (są różne do wyboru), podać swój adres i uiścić odpowiednią opłatę. 

 

0 Komentarze