Diesel, benzyna czy hybryda? Jaki samochód kupić w 2022?

Udostępnij:

Wybór samochodu to proces, który wymaga podejmowania szeregu zróżnicowanych decyzji. Oprócz kwestii takich jak: typ nadwozia, marka pojazdu, jego rocznik czy przebieg w przypadku aut używanych, niezwykle ważny jest także rodzaj paliwa. Mimo rosnącej popularności tzw. elektryków wciąż zdecydowanie częściej wybierane są diesel, benzyna lub hybryda. Które rozwiązanie będzie najlepsze?

Jakie wady i zalety ma diesel?

Diesel, czyli olej napędowy to rozwiązanie, na które decyduje się wielu kierowców. Wynika to przede wszystkim z niskiego spalania oraz niezbyt wysokiej ceny paliwa. Dodatkowo dzięki możliwości osiągnięcia wysokiego momentu obrotowego jazda jest niezwykle komfortowa i przyjemna. Warto jednak zaznaczyć, że na tym oszczędności się kończą. Koszt zakupu pojazdu z silnikiem napędzanym dieslem jest zazwyczaj nieco wyższy niż w przypadku tego samego modelu „w benzynie”. Dodatkowo należy zaznaczyć, że naprawa ewentualnych usterek w tym przypadku jest skomplikowana, a co za tym idzie droga. Trzeba także wspomnieć, że praca silnika jest głośniejsza, co może przeszkadzać niektórym z kierowców. Na wybór samochodu napędzanego dieslem bardzo często decydują się kierowcy pokonujący każdego dnia długie trasy oraz ci którzy każdego roku przejeżdżają więcej niż 20.000 kilometrów.

Czy warto wybrać benzynę?

Dokładnie diesla z benzyną porównuje www.motostyle.pl, ale już w pierwszym akapicie artykułu zauważono, że benzyna stanowi dużo bardziej kosztowne w eksploatacji rozwiązanie. Silniki benzynowe spalają więcej paliwa, a także jego cena jest zdecydowanie wyższa. W kwestii ekonomii warto jednak podkreślić, z większości przypadków zakup pojazdu naprzędzonego benzyną jest niższy niż olejem napędowym. Warto także zaznaczyć, że ewentualne naprawy silnika będą tańsze. Odstępstwo od tej reguły stanowią bardziej zaawansowane modele, np. z turbosprężarkami, wtryskiwaczami z bezpośrednim wtryskiem paliwa lub pompą wysokiego ciśnienia. Cechą charakterystyczną silników napędzanych benzyną jest stosunkowo prosta konstrukcja oraz mniejsza awaryjność. Dodatkowo generuje on zdecydowanie mniej hałasu, przez co pojazd jest przyjazny środowisku. Wielu specjalistów uważa, że to bardzo dobre rozwiązanie dla kierowców, którzy pokonujących rocznie nie więcej niż 10.000 kilometrów, głównie w mieście.

Co cechuje samochód z napędem hybrydowym?

Mianem napędu hybrydowego określa się możliwość zasilania silnika paliwem oraz energią odzyskiwaną w trakcie hamowania. Rozwiązanie to ma szereg zalet. Zalicza się do nich przede wszystkim oszczędność paliwa, jak i brak kosztownych awarii silnika, który wbrew pozorom nie ma skomplikowanej budowy. To idealne rozwiązanie dla osób, które często poruszają się po mieście godzinach szczytu, ponieważ jazda w korkach samochodem z napędem hybrydowym jest cicha i komfortowa, a także ekologiczna – wykorzystywany jest do niej motor elektryczny. Nie sprawdzi się jednak dla kierowców, którzy często pokonują długie dystanse, np. na autostradach. W czasie takiej trasy nie ma możliwości skorzystania z zalet oferowanych przez te pojazdy. Dla niektórych minusem jest także nieprzyjemny dźwięk skrzyni CVT oraz jednostajna praca silnika.

Artykuł partnera

0 Komentarze