Jak uniknąć przebicia opony? - poradnik

Udostępnij:

Przebicie opony należy do grupy tych uszkodzeń pojazdów, których kierowcy doświadczają najczęściej. Znajdujące się na drodze gwoździe, śruby lub nawet kamienie mogą się do tego przyczynić, ale ryzyko przebicia opony zwiększa także chociażby niedostateczne ciśnienie w oponie. Warto więc wiedzieć, jak można przygotować samochód do jazdy w taki sposób, aby ograniczyć możliwość takich zdarzeń.

Przebicie opony - jak tego uniknąć?

Oczywiście w tym przypadku kluczowe znaczenie ma to, by jeździć po prostu ostrożnie. Bardzo istotne jest jednak również ciśnienie opon. W najnowszych modelach samochodów znajduje się już system TPMS (Tyre Pressure Monitoring System), który odpowiada za monitorowanie tych parametrów. Jednak w sytuacji, gdy nasze auto nie jest wyposażone w taki system, musimy pamiętać o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach, przynajmniej raz na 3 tygodnie, tak by mieściło się ono w normach wyznaczonych przez producenta.

Jeśli ciśnienie w oponie jest nawet o 20% niższe niż to zalecane przez producenta, żywotność ogumienia skraca się aż o połowę. Musimy więc zwracać na to uwagę, pamiętając przy tym, że ciśnienie w oponach zimowych powinno być wyższe niż w letnich o ok. 0,2-0,3 bara. Co więcej, ciśnienie należy też zwiększać wraz ze zwiększaniem się obciążenia pojazdu.

Więcej porad jak uniknąć przepicia opony znajdziesz na http://filipekauto.pl/wulkanizacja/feix/porady-jak-uniknac-przebicia-opony.html.

Bezpieczna odległość w czasie jazdy

Kolejna rzecz, o której bezwzględnie należy pamiętać to zachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów poruszających się na drodze. W przypadku, gdy dojdzie do niespodziewanego przebicia opony właśnie odległość może uchronić nas przed zderzeniem z innymi samochodami, co z kolei może uratować życie i zdrowie nas samych oraz innych uczestników ruchu. Niestety jak wynika z przeprowadzonych badań zbyt duża liczba kierowców nie przykłada wagi do tej kwestii, zapominając w trakcie jazdy o tym, że w każdej chwili może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Oczywiście warto też pamiętać, że jeśli wymiana przebitej opony wydaje się nam zbyt trudna lub czynność ta może narazić nas w danym miejscu na niebezpieczeństwo, wówczas warto skorzystać ze wsparcia pomocy drogowej.

Uszkodzenia opon w skrócie

Do zdarzeń związanych z uszkodzeniem opon dochodzi najczęściej w okresie letnim. Warto jednak pamiętać, że po dużych mrozach częściej pojawiają się uszkodzenia nawierzchni drogowej, co może zwiększać ryzyko przebicia opony wiosną.

Przedziurawienie opony bywa skutkiem najechania na ostry przedmiot, ale jej uszkodzenie często wynika też z uderzenia w jakąś przeszkodę (np. w krawężnik), zwłaszcza przy niskim ciśnieniu w oponie.

Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia opon w ten sposób należy więc regularnie sprawdzać ciśnienie w nich i dostosowywać je do obciążenia pojazdu. Musimy też być bardzo uważni na drodze, szczególnie kiedy panują złe warunki atmosferyczne i w miejscach, gdzie trwają roboty drogowe.

Jeśli jednak opona w Twoim samochodzie zostanie przebita zatrzymaj się możliwie jak najszybciej w bezpiecznym miejscu. Jeśli masz w samochodzie sprawne koło zapasowe wymień je z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy lub wątpliwości z Twojej strony zadzwoń po pomoc drogową i zdaj się na ekspertów.

0 Komentarze