Drogi dzielą się na kategorie oraz klasy. Często gdy wyjeżdżamy na wakacje, albo udajemy się do kogoś, kto mieszka w jakiejś odległości od nas, chcemy sprawdzić jaką trasą najlepiej jechać. Nie wszyscy wybierają autostrady, ponieważ po pierwsze nie wszyscy czują się na nich bezpiecznie, a po drugie zwykle trzeba za nie płacić. Raczej nikt jednak nie chce też podróżować na miejsce drogami najgorszej jakości - może mało zatłoczonymi, ale pełnymi dziur, albo nie posiadającymi nawet asfaltu. Planując trasę, dobrze jest więc sprawdzić klasę drogi, jaką ewentualnie przyjdzie nam jechać. Tylko jakie dokładnie klasy wyróżniamy i gdzie to wszystko można sprawdzić?

Klasy dróg publicznych - rodzaje

Podział na klasy jest podziałem biorącym pod uwagę zbiór wymagań technicznych i użytkowych. Kategorie wskazują zaś na funkcje danej drogi w sieci drogowej. Jeśli chodzi o podział na klasy, oznaczone są one literami alfabetu. I tak:

  • autostrady - oznacza się literą A
  • drogi ekspresowe - oznacza się literą S
  • drogi główne ruchu przyspieszonego - oznacza się symbolem GP
  • drogi główne - oznaczane są literą G
  • drogi zbiorcze - oznaczane literą Z
  • drogi lokalne - oznaczane symbolem L
  • drogi dojazdowe - oznaczane symbolem D. 

Z nich wszystkich oczywiście najlepszą klasowo drogą są autostrady, a najniższa klasa to tylko drogi dojazdowe. Wymieniony i obowiązujący w Polsce podział na klasy dróg publicznych powstał na podstawie Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 roku,  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz.U. z 2016 r. poz. 124).

oznaczenia dróg

Jak sprawdzić klasę drogi?

Wybierając się w dalszą podróż, chcemy znaleźć sposób na przejazd szybki i sprawny - i prosty, żeby przypadkiem nie pobłądzić i w efekcie nie przyjechać jeszcze później, niż się planowało. Zwykle mamy do wyboru kilka dróg i od nas samych zależy na co dokładnie się zdecydujemy. Można brać pod uwagę wiele rzeczy, jednak jedną z najważniejszych jest właśnie klasa drogi - dzięki niej dowiemy się na jaki komfort przejazdu można liczyć, czy będzie trzeba wiele kluczyć i również z jaką szybkością będzie można pokonywać kolejne kilometry. Jak wiadomo, po autostradach można mknąć znacznie szybciej niż po drogach lokalnych. Różnica jest spora - na autostradzie możemy rozwinąć szybkość 140 km/h. Poruszając się po drodze w terenie zabudowanym w godzinach dziennych, musimy zachować limit prędkości 50 km/h - chyba że znaki stanowią inaczej. Widać więc doskonale, jak wielka jest różnica - która przenosi się na komfort jazdy, a przede wszystkim na szybkość dotarcia na miejsce. 

Na szczęście w tej chwili istnieje internet i możemy z łatwością sprawdzić klasę konkretnej drogi na mapach - tym samym planując którędy będzie się jechać. GPS pokazuje symbole, jakimi są podpisane określone drogi, tym samym dając wskazówkę co do konkretnej trasy. Wszystko można zatem sprawdzać na bieżąco - wystarczy zatrzymać się gdzieś na chwilę, żeby obmyślić którędy jechać dalej. Można jednak również skorzystać z mapek w sieci, żeby zaplanować wszystko długo wcześniej - jeszcze przed podróżą. Im prostsza trasa, tym mniej jest do zapamiętania. Można też ustawić GPS na konkretną trasę, żeby wskazywał jak jechać tymi drogami, które sami wybraliśmy. 

0 Komentarze