Autostrady w Hiszpanii - podstawowe informacje

Udostępnij:

Hiszpania to jedna z najlepszych propozycji dla każdego, kto chce spędzić swoje wakacje w naprawdę ciekawym miejscu. Ogromna ilość zabytków i niesamowite widoki sprawiają, że każdy czas tam spędzony może być niezapomnianym doświadczeniem. Istnieje wiele sposobów na to, aby dostać się do Hiszpanii. W Polsce mamy ogromny wybór ofert lotów oraz autobusów. Dobrym pomysłem może być również wybranie się tam własnym samochodem, lub wypożyczenie czegoś na miejscu i przemieszczanie się po kraju w taki sposób. Ze względu na dobrze rozwiniętą sieć dróg jazda po Hiszpanii jest wygodna, ale trzeba oczywiście pamiętać o wcześniejszym zapoznaniu się z obowiązującymi tam przepisami drogowymi.

Przepisy drogowe w Hiszpanii

Przepisy drogowe obowiązujące w Hiszpanii są dość podobne do tych polskich, choć istnieje kilka zasadniczych różnic o których powinniśmy pamiętać. W przypadku kontroli drogowej policja sprawdza oczywiście, czy kierowca posiada w samochodzie wymagane wyposażenie. Co ciekawe, na liście obowiązkowego wyposażenia nie znajduje się apteczka ani gaśnica. Osoby potrzebujące okularów do jazdy muszą pamiętać o obowiązku posiadania zapasowej pary - jest to bardzo istotne.

Ograniczenia prędkości w tym kraju również są zbliżone do polskich. W terenie zabudowanym możemy jechać maksymalnie 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 90 km/h. Nieco mniejszy niż w Polsce jest limit prędkości na autostradach - 120 km/h. Również na zwykłych drogach ekspresowych możemy jechać 120 km/h.

przepisy drogowe

Autostrady w Hiszpanii

Sieć autostrad w Hiszpanii jest doskonale rozwinięta. Pod koniec roku 2016 autostrady i drogi ekspresowe w tym kraju liczyły łącznie ponad 17 tysięcy kilometrów. Sprawia to, że bez problemu możemy nimi poruszać się po całej Hiszpanii. Podobnie jak w innych państwach, również tutaj autostrady są płatne. Warto z góry dowiedzieć się, ile kosztują autostrady w Hiszpanii oraz jak wyglądają tu płatności. Niektóre odcinki mogą niestety być dość kosztowne, przez co niekiedy bardziej opłaca się zaplanować trasę z ich pominięciem. Warto zwracać uwagę szczególnie na drogi ekspresowe, które biegną często równolegle do autostrad. Korzystanie z nich jest bezpłatne, dzięki czemu na dłuższej trasie pozwalają na zaoszczędzenie niemałych pieniędzy. Autostrady płatne w Hiszpanii oznaczane są symbolem AP oraz R - drugim symbolem oznacza się tzw. autostrady promieniste. Drogi oznaczone symbolem A to zwykłe drogi ekspresowe, które nie są płatne.

Autostrady w Hiszpanii - ceny

Ceny autostrad w Hiszpanii są zróżnicowane. Wpływa na nie zarówno cennik obowiązujący na konkretnych odcinkach, jak i rodzaj pojazdu którym podróżujemy. Wszystkie informacje na temat konkretnych odcinków autostrad dostępne są w internecie. Na specjalnym serwisie można wyznaczyć konkretną trasę którą chcemy się poruszać i typ naszego pojazdu, abyśmy otrzymali gotową cenę, którą będziemy musieli zapłacić.

Na hiszpańskich autostradach wyróżnia się trzy rodzaje pojazdów, dla których obowiązują osobne cenniki. Pierwsza to pojazdy lekkie, czyli motocykle, zwykłe samochody osobowe i niewielkie samochody dostawcze. Druga kategoria obejmuje cięższe pojazdy, takie jak autobusy czy samochody ciężarowe o dwóch osiach. Trzecia kategoria to najcięższe pojazdy - głównie autobusy i samochody ciężarowe z czterema lub więcej osiami.

Opłaty za przejazd autostradami w Hiszpanii pobierane są w podobny sposób, jak w Polsce. Zamiast obowiązku zakupu winiety dokonujemy opłaty przy bramce wjazdowej na określony odcinek trasy. Zwykle akceptowana jest zarówno płatność gotówkowa, jak i elektroniczna. Warto pamiętać, że gotówka przyjmowana jest tylko w walucie euro. 

0 Komentarze