System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie umożliwiające kierowcom elektroniczne opłacanie przejazdów po drogach krajowych i autostradach. Na podstawie zapisu trasy dokonanej przez lokalizator GPS kierowcy obciążani są odpowiednią kwotą – dzięki e-TOLL nie ma potrzeby stania w kolejkach do bramek, a wszystkie formalności można załatwić przez internet.

Każdy użytkownik tego systemu musi jednak zadbać o zakup urządzenia do przesyłki danych - obecnie na rynku funkcjonują różne ich rodzaje. Który z nich jest najlepszy?

 

Jakie są dostępne urządzenia GPS do systemu e-TOLL?

Obecnie oferowane są 3 rodzaje urządzeń GPS do obsługi systemu e-TOLL. Są to:

  • ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny) – montowany na stałe lokalizator dedykowany do przesyłki danych lokalizacyjnych o dużej niezawodności, umożliwiający jednoczesne włączenie funkcji monitoringu GPS
  • OBU (On-Board Unit) – urządzenie przenośne do samodzielnego montażu w samochodzie np. pod gniazdo zapalniczki. Moduł należy włączyć przed wjazdem na drogę płatną, aby umożliwić naliczanie opłat
  • Aplikacja e-TOLL PL – aplikacja rządowa umożliwiająca przesyłanie danych lokalizacyjnych za pośrednictwem telefonu lub tabletu

 

Jaki lokalizator do e-TOLL najlepiej wybrać?

Niezawodnym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem dla użytkowników systemu e-TOLL jest zdecydowanie się na zakup urządzenia ZSL, montowanego na stałe w pojeździe. Ten typ urządzenia jest cały czas w gotowości do przesyłania swojej pozycji i nie zostanie odłączony nieumyślnie (co mogłoby przełożyć się na nałożenie kary za nieopłacony przejazd). Drogą komunikacji między modułem ZSL a kierowcą jest aplikacja mobilna, która poinformuje nas o problemach z przesyłką danych i aktualnym statusie urządzenia. Jeśli obawiamy się o swoją prywatność, w każdym momencie możemy skonfigurować przesyłanie danych do e-TOLL z poziomu telefonu – urządzenie można jednak pozostawić w stanie gotowości i nie naliczy ono żadnych dodatkowych opłat.

Moduł ZSL jest dodatkowo odporny na odłączenie zasilania oraz zaniki napięcia, ponieważ wyposażony jest w wewnętrzy akumulator. Co więcej, w przypadku problemów z zasięgiem GSM może on przechować dane w swojej pamięci.

Montaż modułu ZSL w pojeździe nie jest też problematyczny. Niektóre firmy oferujące te usługi, np. IKOL, posiada ponad 200 punków na terenie całej Polski, w których możliwy jest szybki montaż urządzenia – w razie potrzeby dostępny jest także montaż na posesji lub w garażu kierowcy.

 

Jakie dodatkowe funkcje mają lokalizatory do e-TOLL?

Lokalizatory GPS nie muszą ograniczać się do przesyłania danych do systemu e – TOLL. Jednocześnie mogą one spełniać inne funkcje związane z monitoringiem GPS, które w zauważalny sposób ułatwią życie jego użytkownika. Dzięki nim możliwe jest m.in.:

  • - Sprawdzenie bieżącej pozycji pojazdu
  • - Przejrzenie historii wszystkich podróży
  • - Ustawianie alertów ruchu, a także wkraczania/opuszczania wyznaczonego obszaru
  • - Generowanie raportów związanych z użytkowaniem pojazdu lub całej ich floty
  • - Kontrolowanie spalania paliwa, umożliwiające redukcję kosztów
  • - Sprawdzanie stylu jazdy kierowcy (gwałtownych przyspieszeń, hamowań, skrętów)
  • - Odzyskiwanie pojazdu w przypadku kradzieży

Biorąc pod uwagę możliwości lokalizatorów GPS, warto podczas zakupu modułu do e-TOLL rozważyć sprzęt, który będzie w stanie zapewnić te funkcjonalności. Nawet jeśli na ten moment nie chcemy korzystać ze wszystkich dostępnych opcji, posiadanie sprzętu wysokiej klasy da nam możliwość dokonania takiej decyzji w przyszłości, bez konieczności wymiany urządzenia i ponownej instalacji w pojeździe.

Artykuł sponsorowany

0 Komentarze