Dowiedz się, kiedy włączamy światła przeciwmgłowe

Udostępnij:

Każdy pojazd posiada wiele rodzajów świateł - niektóre z nich są używane częściej niż inne. Stąd też wiele osób zapomina jakie dokładnie są przepisy w kwestiach ich włączania lub nie - co może doprowadzić do jakiegoś nieszczęścia. Światła przeciwmgłowe są jednymi z najrzadziej używanych, dlatego wiele osób nawet mających prawo jazdy ma problem z dokładnym określeniem kiedy istnieje konieczność ich włączania. Oczywiście, kiedy pojawia się mgła - odpowie najwięcej osób. Jak to dokładnie interpretują przepisy?

Światła przeciwmgłowe - dlaczego to tak ważne? 

W tej chwili zdecydowanie warto posiadać swój własny samochód - dzięki niemu możliwe jest wygodne dotarcie do celu podróży, bez konieczności zwracania uwagi na publiczne środki transportu. Możemy ze sobą zabrać więcej niż na przykład do autobusu, wyjechać o tej porze, o której chcemy, a w dodatku spędzać czas w podróży wygodnie - z najbliższymi osobami lub samotnie, w spokoju. Nie da się jednak ukryć, że tak olbrzymi komfort jest związany również z wydatkami, jakie stale należy ponosić, a przede wszystkim z olbrzymią odpowiedzialnością, jaka staje się udziałem konkretnego człowieka, posiadającego wóz i kierującego nim. Musimy świetnie opanować przepisy drogowe, stosować się do nich, uważać na własne zachowanie na drodze, a także zachować stosowną czujność, żeby przypadkiem niewłaściwe zachowanie innych uczestników ruchu nie doprowadziło do wypadku.

Mimo że wszyscy, którzy chcą kierować samochodem osobowym muszą przejść odpowiedni kurs, a następnie wykazać się wiedzą i umiejętnościami podczas egzaminów teoretycznych i praktycznych, po pewnym czasie nasza wiedza niestety nieco maleje. Co prawda wprawa się zwiększa, ale zapominamy o szczegółach, które przydają się rzadziej - ale które wpływają na bezpieczeństwo. Jakich? Takich jak choćby i to, kiedy włączamy światła przeciwmgielne? 

światła przeciwmgłowe

Światła przeciwmgłowe - kiedy włączamy?

Przednie światła przeciwmgłowe są nieobowiązkowe - chociaż nie można powiedzieć, żeby nie był przydatne. Tylne światła przeciwmgłowe są zaś obowiązkowe - o czym kierowcy powinno cały czas pamiętać. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami. Właśnie w takim wypadku musi włączyć światła przeciwmgłowe. Przepisy mówią wyraźnie, że kierujący pojazdem musi w takim wypadku włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie, a poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania. To bardzo istotne, żeby zachowywać się zgodnie z tymi przepisami, ponieważ w takich ciężkich warunkach pogodowych, które występują podczas mgły, deszczu czy śniegu zmniejsza się widoczność i o wiele łatwiej jest o jakiś nieszczęśliwy wypadek. Światła przeciwmgłowe są jednym z zabezpieczeń, jakie mogą nam uratować życie. Dlatego nie należy lekceważyć ich roli. 

Warto również pamiętać, że kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

0 Komentarze