W tej chwili podróżujemy częściej i na dłużej, niż to miało miejsce kiedykolwiek wcześniej. Nasi przodkowie nie przedostawali się na tak duże odległości i rzadziej mieli okazję poznawać inne kultury tak dobrze, jak to ma miejsce obecnie. Co jednak za tym idzie, często współcześni podróżnicy nie zadają sobie niestety zbyt wiele trudu wsiadając do samolotu czy autobusu, żeby poczytać nieco więcej o kraju, do którego się udają i o zasadach, jakie w ów kraju panują. Przybywając na miejsce czują się często zdziwieni, wręcz zszokowani. Taki szok dotyczy czasem tak podstawowej sprawy jak ruch drogowy i zasady, które są z tym związane. W większości wszyscy w Polsce kojarzymy, że Brytyjczycy posługują się ruchem lewostronnym - mało kto jednak wie, że zasady ruchu lewostronnego nie tylko były pierwszymi jakie w ogóle obowiązywały także w Europie, ale że do dziś dnia sporo krajów na świecie posługuje się właśnie takim sposobem poruszania po jezdni. Może to powodować pewne niemiłe zdziwienie, a nawet liczne problemy nie tylko w związku z jazdą samochodem, ale choćby i rowerem - warto więc wiedzieć na co się przygotować. Gdzie jest ruch lewostronny?
Ruch lewostronny - kiedyś bardzo powszechny
W tej chwili ruch prawostronny jest dla nas, Polaków, czymś naprawdę naturalnym. Nie zdajemy sobie sprawy z licznych zawirowań, jakie dotyczyły zasad ruchu drogowego w przeszłości i na przykład tego, że jeszcze za czasów Austro-Węgier, do których przecież spora część współczesnej Polski wschodziła, na terenach tych obowiązywał właśnie ruch lewostronny... Mało kto wie, że na przykład Czesi czy Austriacy posługiwali się tymi zasadami jeszcze do momentu, gdy zmieniła je na prawostronne III Rzesza.
Co więcej, w starożytności to właśnie ruch lewostronny był powszechnie używany, więc można powiedzieć, że to właśnie my współcześnie jesteśmy odmieńcami, a nie że to Brytyjczycy - a wraz z nimi i liczne, inne kraje - są dziwni. Najprawdopodobniej ruch prawostronny w większości krajów europejskich wprowadził Napoleon. Przeważnie przypisuje się to właśnie Francuzom.
Ruch lewostronny - gdzie na niego natrafimy?
Żeby jednak czuć się naprawdę bezpiecznie, nie wystarczy wiedzieć, że ruch lewostronny był pierwszy. Trzeba przede wszystkim znać zasady posługiwania się nim - a nieco się zgodnie z nimi zmienia. Trzeba również kojarzyć gdzie ten ruch obowiązuje, a z tym przychodzi nasza lista. Warto tylko dodać, że zazwyczaj są to wszystko kraje związane w jakiś sposób z Wielką Brytanią - na przykład takie, które kiedyś były jej koloniami, albo w jakiś inny sposób były od niej zależne.
Podsumowując więc w tej chwili ruch lewostronny spotkamy w Wielkiej Brytanii oraz na przykład w Irlandii, na Cyprze i Malcie, a także w Australii, Nowej Zelandii, Samoa, Indiach, Pakistanie, Sri Lance, Bangladeszu, Papui-Nowej Gwinei, Brunei, Hongkongu, Południowej Afryce i innych postbrytyjskich koloniach Afryki (Lesotho, Botswanie, Kenii, Tanzanii, Ugandzie, Zambii, Zimbabwe), jak też na przykład w Japonii, Singapurze, Indonezji, Tajlandii, Makau, na Malediwach, Mauritiusie, na Jamajce, Dominice oraz w Gujanie i Surinamie. Lista krajów z ruchem lewostronnym jest spora, chociaż są one w mniejszości w porównaniu z ruchem prawostronnym.