Czym jest profil opony i jaki wpływ ma na jej osiągi?

Udostępnij:

​Choć wielu kierowców wie, w jakie opony wyposażony jest ich samochód, nie zawsze wiedzą, dlaczego producent zdecydował się na taki profil. Często nie wiedzą też, czy mogą wymienić opony na inne i jak to wpłynie na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest profil opony i jak wpływa na zachowanie Twojego samochodu, czytaj dalej. 

Jak rozmiar opon wpływa na osiągi

Opony to jedyne miejsce kontaktu samochodu z asfaltem i w wielu przypadkach to właśnie one decydują o wielu parametrach jazdy. Od opon, które zamontujesz na kołach, zależy, jak szybko samochód będzie reagował na pedał przyspieszenia i hamulca oraz to, czy będzie się trzymał drogi w ostrych zakrętach. To również od opon zależy w dużej mierze hałas w kabinie, a nawet spalanie i w rezultacie zużycie paliwa.

Standardowy rozmiar opon, które dostarczane są przez producenta, ma zapewniać optymalną przyczepność i komfort, przy czym głównym celem jest oszczędność paliwa. Jednak możesz skorzystać ze strony https://noweopony.pl/opony/bridgestone  i wybrać dla swojego samochodu opony z szerszym bieżnikiem, wyższym profilem lub większym rozmiarem obręczy – wszystko zależy ot tego, jaki rezultat chcesz osiągnąć.

Jakich zmian możesz dokonać dzięki zmianie opon

Szerszy bieżnik oznacza większą powierzchnię styku opony z podłożem, co oznacza większą przyczepność. Jeśli czujesz w sobie sportową żyłkę, spodoba ci się ta przyczepność, ponieważ pozwoli ci szybciej przyspieszać lub hamować i pokonywać zakręty z większą prędkością. Musisz jednak liczyć się z tym, że zwiększona przyczepność wymaga zużycia większej mocy na pokonanie dodatkowych sił tarcia, co zwiększy zużycie paliwa.

Jeśli zdecydujesz się na opony o wyższym profilu, zwiększysz komfort jazdy, ponieważ wyższe ściany boczne zapewnią lepszą amortyzację. Minusem jest spadek przyczepności na zakrętach, ponieważ te same wysokie ściany boczne zostaną przeciążone przez siły pokonywania zakrętów. Większy profil będzie oznaczał większy promień opony, a w przypadku aut z mniejszymi silnikami możesz odczuć niewielki spadek osiągów ze względu na zmniejszenie momentu obrotowego przenoszonego na jezdnię.

Jakie skutki wywołuje zastosowanie opon o niższym profilu

Jeśli zdecydujesz się na większy rozmiar felgi, będziesz musiał wybrać niskoprofilowe opony, aby nie zwiększyć całkowitego rozmiaru kół, które mogłyby ocierać się o karoserię. Niskoprofilowe opony zapewniają doskonałe osiągi na zakrętach, ponieważ niskie ścianki boczne zapewniają większą sztywność. 

Minusem tego rozwiązania jest mniej wygodna jazda, ponieważ wszelkie niedoskonałości nawierzchni zostaną przeniesione na zawieszenie. Decydując się na wprowadzenie zmian, warto stosować taką kombinację, która wpłynie w oczekiwany przez Ciebie sposób na wygodę, bezpieczeństwo i oszczędność jazdy.

Artykuł partnera

0 Komentarze