Dowód rejestracyjny - jak go wyrobić i odebrać?

Udostępnij:

Dowód rejestracyjny pojazdu to jeden z trzech dokumentów, bez których kierowca nie może prowadzić. Jego wyrobienie jest niezbędne, gdy kupujemy nowy samochód, zwłaszcza gdy jest to pojazd z salonu. Co więcej, po zgubieniu dowodu trzeba szybko włożyć wniosek o wyrobienie duplikatu. Wielu kierowcom proces wyrabiania dowodu kojarzy się niemiło z godzinami spędzonymi w Wydziale Komunikacji, toną papierów i późniejszym wydzwanianiem do biura by dowiedzieć się, na jakim etapie wyrabiania jest dokument. Warto jednak wiedzieć, że dziś cała procedura jest znacznie uproszczona. Jak złożyć wniosek i jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru? Oto kilka praktycznych porad i wskazówek.

Jak i gdzie złożyć wniosek o dowód?

Wniosek o dowód rejestracyjny składa się w Urzędzie Miasta w swoim miejscu zamieszkania. Aby to zrobić, trzeba dostarczyć kilka niezbędnych dokumentów. Na liście znajdują się:

  • dotychczasowa karta pojazdu,
  • wniosek o wydanie duplikatu,
  • dokument potwierdzający zapłaconą składkę OC,
  • tablice rejestracyjne,
  • dokument poświadczający aktualny przegląd techniczny,
  • dowód osobisty do wglądu.

Opłaty za wyrobienie wtórnika dowodu rejestracyjnego pojazdu nie przekraczają 100 zł. Warto przygotować się wcześniej do wizyty w urzędzie - dzięki temu nie będzie konieczne dowożenie kolejnych, zapomnianych dokumentów. Po złożeniu wniosku pozostaje tylko czekać, aż dokument będzie gotowy. A jak to sprawdzić?

odbiór dowodu rejestracyjnego

Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Najbardziej oczywistą i najczęściej do tej pory wykorzystywaną drogą jest wykonanie telefonu do Urzędu Miasta lub po prostu udanie się tam, gdy minie podany przez urzędnika czas. Może się jednak okazać, że dokument nie będzie jeszcze gotowy i cała wycieczka do urzędu okaże się zbyteczna. Na szczęście dziś można to sprawdzić także za pośrednictwem internetu. Powstał specjalny serwis, który ułatwia kierowcom przejście przez formalności urzędowe.

W tym celu należy wejść na stronę Info Car, która jest oficjalną stroną pozwalającą sprawdzić status dokumentów związanych z komunikacją. Na liście po prawej stronie, na dole, znajduje się link do sekcji "Sprawdź status dokumentu". Następnie należy kliknąć "Sprawdź status zamówionego dokumentu" oraz wybrać "dowód rejestracyjny". Strona wymaga w tym momencie wpisania numeru dowodu oraz pięciu ostatnich cyfr numeru nadwozia. Bez obaw! Te dane będą całkowicie bezpieczne. Po ich wpisaniu pojawi się lista etapów produkcji dokumentu wraz z zaznaczonym aktualnym etapem. Jeśli jest to "dokument gotowy do odbioru", można śmiało jechać do urzędu.

A gdy dowód zaginie...

Jak już zostało wcześniej wspomniane, bez ważnego dowodu rejestracyjnego nie można poruszać się samochodem po drogach. Dlatego w przypadku zgubienia dowodu należy jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie duplikatu. W Wydziale Komunikacji należy złożyć komplet dokumentów wymienionych powyżej, oraz stwierdzenie o utracie dokumentu (wraz z podpisem pod informacją o o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań). Jeśli dokument został ukradziony, koniecznie będzie złożenie dowodu zgłoszenia kradzieży na policji. Niestety, wyrabianie duplikatu dowodu trwa dość długo - lepiej więc zrobić wszystko, bo zabezpieczyć go przed zgubieniem.

0 Komentarze