Ograniczenia prędkości na drogach służą bezpieczeństwu wszystkich osób poruszających się po nich - nie tylko kierowców samochodów i ich pasażerów, ale i pieszych, rowerzystów, motocyklistów. Zostały stworzone również po to, by zapewniać ekonomiczny charakter jazdy i eksploatowania samochodu. Jeżdżąc zgodnie z ograniczeniami można liczyć na zmniejszenie zużycia paliwa, a także wolniejsze zużycie innych płynów w samochodzie, hamulców, silnika. Dziś trochę o jeździe w terenie zabudowanym - jak prędko można się poruszać, co grozi za przekroczenie prędkości na tym obszarze i czy ograniczenie jest do pewnego stopnia płynne?
Ile można jechać w terenie zabudowanym?
Ogólne ograniczenie prędkości nakładane przez znak drogowy "Teren zabudowany" wynosi 50 km/h - to maksymalna prędkość, z jaką można się poruszać aż do odwołania tego znaku. Nie każdy kierowca pamięta jednak, że 50 km/h dotyczy jedynie godzin od 5:00 rano do 23:00 wieczorem. Pomiędzy 23:00 a 5:00 można poruszać się z prędkością 60 km/h, ze względu na mniej wzmożony ruch oraz mniejszą liczbę pieszych na ulicach miast i wsi. Noc w żadnym razie nie zwalnia jednak z ostrożności i nie oznacza, że zbyt szybka jazda nie wyrządzi nikomu krzywdy.
Warto pamiętać, że limity prędkości nałożone na kierowcę przez znak informujący o wjeździe na teren zabudowany mogą być zniesione. Dzieje się tak, gdy w obrębie terenu zabudowanego wjeżdżamy do strefy ograniczenia prędkości (np. do 30 km/h), strefy zamieszkania (dozwolona prędkość - 20 km/h), lub gdy przy drodze postawiony został znak ograniczający prędkość do wyższej i niższej niż 50 km/h.
Przyczepa za samochodem
Jazda samochodem z przyczepą oznacza automatycznie wydłużoną drogę hamowania. Im większa i cięższa jest przyczepa, tym dłuższą drogę będzie musiał pokonać pojazd do całkowitego zatrzymania się. Zwykle więc ograniczenia prędkości dla pojazdu z przyczepą są bardziej restrykcyjne, niż dla pojazdów bez niej. Nie dotyczy to jednak terenu zabudowanego. Ile można jechać z przyczepą w terenie zabudowanym? Tak samo, jak zwykle samochodem osobowym - 50 km/h za dnia i 60 km/h w nocy. Poza terenem zabudowanym praz na drogach szybkiego ruchu i autostradach podróż z przyczepą będzie się wydłużała.
Co grozi za przekroczenie prędkości?
Każdy kierowca powinien wiedzieć nie tylko ile można jechać w terenie zabudowanym, ale także co grozi za nieprzestrzegania tego ograniczenia.. Jako, że w terenie zabudowanym występuje wzmożony ruch i większe ryzyko doprowadzania do wypadku z udziałem pieszego czy rowerzysty, kary za zbyt szybką jazdę są surowe. Są to przede wszystkim kary finansowe - aż do 500 złotych. Za przekroczenie o 6-10 km/h karą będzie mandat do 50 zł oraz 1 punkt karny, ale już jechanie z prędkością wyższą o 40 km od dozwolonej to 300 zł i 6 punktów karnych.
Sama kara pieniężna oraz punkty karne nałożone na kierowcę dotyczą jedynie przekroczeń prędkości do 50 km/h. Jeśli przekroczymy ją już o 51 km/h, karą będzie mandat, punkty karne oraz natychmiastowe zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące. Kary za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym są więc dotkliwe - nie warto ryzykować w imię pośpiechu, znajomości drogi czy innych czynników zachęcających, by docisnąć pedał gazu.