Niemcy to kraj, w którym mieszka wielu Polaków - część naszych rodaków postanowiła osiedlić się poza granicami naszego państwa (głównie z uwagi na szanse i zarobki), a Niemcy to bogaty sąsiad. Częste podróże pomiędzy domem (choćby domem dziadków czy rodziców, których przecież również się co jakiś czas odwiedza) i pracą mogą być jednak uciążliwe, więc każdy próbuje je maksymalnie skrócić. Korzysta się zatem z w miarę szybkiej metody - podróży autostradą. Niemcy posiadają dosyć dobrze rozbudowaną jej sieć, jednak kierowców, którzy chcą wypróbować tą metodę odstręczają ewentualne opłaty. Podobną obawę odczuwają ci, którzy chcą wyjechać do Niemiec w celach turystycznych. Czy istnieją jakieś opłaty za przejazdy autostradami w tamtym kraju? A jeśli nie, to od kiedy opłaty za autostrady w Niemczech będą już obowiązywać? Co warto wiedzieć na ten temat? Wszystkie niezbędne informacje podajemy w tekście!

Autostrady w Niemczech jeszcze darmowe

Ci, którzy mieli okazję przejeżdżać przez Niemcy drogami czy to lokalnymi, czy też przede wszystkim autostradami, byli pewnie mile zaskoczeni, że te ostatnie okazywały się bezpłatne. To naprawdę przyjemna odmiana, biorąc pod uwagę fakt, że nawet w Polsce na większości odcinków trzeba uiszczać odpowiednią opłatę za możliwość skorzystania z autostrady. W efekcie co prawda z jednej strony docieramy na miejsce szybciej, gdyż możemy bardziej się rozpędzić, jednak z drugiej kosztuje nas to drożej. Mimo że czasem kolejki do bramek są na tyle spore, że i tak oszczędzonego czasu jest niewiele, większość osób decyduje się na przejazd autostradami również i dlatego, że posiadają świetne oznaczenia i ciężko jest się na nich zgubić. W przypadku dróg lokalnych mamy tyle skrętów, skrzyżowań i czasem taki deficyt oznaczeń, że o zgubienie nie jest trudno. Już niebawem kierowcy będą musieli zadecydować jaką drogą jadą również i Niemczech. Choć autostrady są tam jeszcze darmowe, za jakiś czas wszystko się zmieni. 

autostrada Niemcy

Od kiedy opłaty za autostrady w Niemczech?

Właściwa ustawa została przegłosowana przez Bundesrat, czyli drugą izbę niemieckiego parlamentu. Oczywiście, trochę potrwa ustalenie wszystkich szczegółów, dogadanie ich z Unią Europejską i przede wszystkim wdrożenie całego systemu. Dlatego w tej chwili nadal można korzystać z autostrad za darmo. Co ciekawe, ustawa uderza nie tylko w kierowców spoza państwa, lecz głównie w samych Niemców - oni będą musieli uiszczać opłaty nie tylko za przejazdy autostradami, ale także za korzystanie z pozostałych dróg. Obcokrajowcy - w tym i Polacy - będą płacić jedynie za autostrady, przy czym będzie można korzystać z jednorazowych opłat, albo też wykupić na przykład roczny pakiet na przejazdy. Ten ostatni nie będzie wcale tani, ponieważ ma kosztować około 130 euro, jednak biorąc pod uwagę, że po zapłaceniu tej sumy będzie można przez cały rok korzystać z autostrad niemieckich, nie jest to wcale szczególnie dużo. To dobre rozwiązanie dla kierowców zawodowych czy firm transportowych. 

Kiedy przepisy wejdą w życie? Mają zacząć obowiązywać od 2019 roku. Jeszcze przez jakiś czas będzie można więc cieszyć się darmowymi autostradami w Niemczech, jednak czas ten szybko się kurczy. Opłaty za winiety krótkoterminowe mają być na szczęście zróżnicowane - podzielone na 5 kategorii. Najtańsza opcja to tylko 2,5 euro - być może więc nie będzie to szczególnie kłopotliwe dla polskich kierowców. 

0 Komentarze