Proces wyrabiania prawa jazdy w Polsce jest dość długi i mocno sformalizowany. Decydując się na rozpoczęcie kursu, trzeba się przygotować na kurs trwający co najmniej trzy miesiące, a także na wydatki, które wcale nie kończą się wraz z uiszczeniem opłaty za kurs. Jednym z nich będzie opłata za badanie lekarskie, które musi przejść każdy kandydat na kierowcę. Te podstawowe, przeprowadzane rutynowo gdy chcemy prowadzić jedyne zwykły samochód osobowy, nie trwają długo. O wiele szersze i dłuższe badania przeprowadza się dopiero przy wyższych kategoriach oraz wtedy, gdy kandydat chce zostać kierowcą zawodowym. Co warto wiedzieć w tym temacie i jak wyglądają badania na prawo jazdy kat B? Ile kosztuje takie badanie i jak długo jest ważne?

Jak wyglądają badania na prawo jazdy kategorii B?

Takie badania to zwykle czysta formalność. Raczej nie zajmują więcej, niż 10 minut. Należy umówić się na nie z lekarzem, który posiada uprawnienia do ich przeprowadzania, bardzo często wizytę załatwia szkoła jazdy podczas pierwszego spotkania wykładowego (na teorię) lub już w czasie spotkania organizacyjnego. To bardzo wygodna opcja - wystarczy wejść na kilka minut do gabinetu i uiścić opłatę za zaświadczenie. A jak wyglądają badania na prawo jazdy?

Początkowo lekarz przeprowadza wywiad, pytając o historię chorób, używanie alkoholu oraz problemy zdrowotne. Osoby, które chorują przewlekle, powinny przynieść na badanie dokumentację medyczną, szczególnie dotyczącą cukrzycy i epilepsji. Badania dotyczą funkcjonowania organizmu i samopoczucia, stosowania używek (alkoholu i środków odurzających), a także przyjmowanych przez kandydata na kierowcę leków. Lekarz oceni także równowagę (badanie jest proste i wymaga przejścia po linii), koordynację wzrokowo - ruchową i wykona podstawowe badanie wzroku pod kątem daltonizmu i wad. Osoby noszące okulary korekcyjne lub soczewki powinny mieć je ze sobą w czasie badania.

Większość badań lekarskich na prawo jazdy na tym właśnie się kończy. Jeśli lekarz stwierdzi jakieś niepokojące problemy zdrowotne, może zlecić kontynuowanie badań specjalistycznych, ale nie zdarza się to często.

prawo jazdy badania

Koszt i ważność badań na prawo jazdy

Udając się na takie badanie, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 200 - 250 złotych. To opłata za wizytę oraz wydane zaświadczenie. Jeśli zlecone zostały badania specjalistyczne, koszt całego procesu odpowiednio wzrośnie.

Jeszcze do niedawna badania na prawo jazdy kat B można było zrobić na okres bezterminowy. Oczywiście, osoby z problemami zdrowotnymi dostawały zaświadczenia na nieco krótszy czas. Jak wyglądają badania na prawo jazdy 2018? Od pewnego czasu prawo jazdy można wydać na maksymalnie 15 lat. Dzieje się tak, gdy stan zdrowia kandydata jest bez zarzutu. Po tym czasie trzeba powtórzyć badanie, by ważność dokumentu została przedłużona.

Badania specjalistyczne

Nieco szersze badania lekarskie muszą wykonać kierowcy, którzy chcieliby zawodowo prowadzić pojazdy. Wstępne badania dla kandydatów to przede wszystkim pakiet badać neurologicznych, okulistycznych, laryngologicznych, badania pomocnicze w postaci badań EKG, widzenia zmierzchowego,  a często także innych badań laboratoryjnych. Każdy kierowca zawodowy musi też wykonywać badania okresowe.

0 Komentarze