Tankowanie paliwa może sprawiać trudność niektórym młodym kierowcom. Mimo że na stacji zawsze będzie osoba skora do pomocy, warto nauczyć się samodzielnie tankować swój pojazd.

Jak tankować paliwo?

Tankowanie paliwa nie jest wcale trudną czynnością, jak niektórzy młodzi kierowcy sądzą. Po pierwsze, należy ustalić z jakim rodzajem paliwa mamy do czynienia. Te informacje znajdziemy w naszym dowodzie rejestracyjnym. Nasze auto może poruszać się dzięki benzynie, która na stacji oznaczona jest skrótem PB. W tym przypadku tankowanie jest bardzo łatwe. Najpierw otwieramy bak za pomocą przycisku znajdującego się wewnątrz pojazdu. Każde auto może mieć go w innym miejscu, więc powinniśmy zlokalizować go przed jakimkolwiek wyjazdem z domu. Gdy bak nam się już otworzy, odkręcamy pokrętło. Bierzemy pistolet, który odpowiada benzynie, czyli przy którym widnieje napis PB. Wkładamy pistolet do baku, dość głęboko. Samochody jeżdżące na benzynę, mają szerszy otwór niż grubość pistoletu. Naciskamy na wajchę w pistolecie i już w tym momencie tankujemy auto. Litry i cenę możemy zobaczyć na monitorze. Gdy skończymy tankowanie, powoli wyciągamy pistolet z baku i odkładamy na miejsce. Pokrętło zakręcamy i zamykamy bak (można dwa razy się upewnić, czy bak jest dobrze zamknięty). Teraz pozostaje tylko zapłacić za paliwo.
W przypadku aut poruszających się na olej napędowy, sprawa wygląda bardzo podobnie. Podjeżdżamy do stanowiska gdzie znajdziemy diesel, czyli ON. Postępujemy dokładnie tak samo jak w przypadku benzyny. Tym razem jednak, wejście do baku jest o wiele ciaśniejsze. Nie przeszkadza to jednak w tankowaniu. Pistolety dla oleju są nieco szersze, by podczas tankowania nie nastąpiła żadna pomyłka.

jak tankować paliwo
Nieco inaczej sprawy mają się w przypadku pojazdów na gaz. Samodzielne tankowanie LPG możliwe jest dopiero od 2013 roku. Wielu użytkowników nie radzi sobie z tą procedurą, więc zawsze do pomocy znajdą się pracownicy stacji. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne zatankowanie, nie zapomnijmy o rękawiczkach. LPG jest to mieszanina propanu i butanu, które w kontakcie ze skórą mogą być bardzo niebezpieczne. Otwieramy nasz bak i wkładamy do niego pistolet. Upewnijmy się, że zrobiliśmy to dosyć szczelnie. Naciskamy na wajchę i wciskamy zazwyczaj pomarańczowy element w dół. Naciskamy guzik ,,wydawanie" na dystrybutorze i rozpoczynamy tankowanie. Gdy już skończymy, puszczamy wajchę na pistolecie i odkładamy go do dystrybutora. Zamykamy bak i dokonujemy płatności.

Jak tankować paliwo do pełna?

Kiedy zbliża się do całkowitego napełnienia baku naszego samochodu, pistolet delikatnie się odbije, co będzie łatwo wyczuwalne. Dla pewności jednak, możemy nałożyć na nim specjalną blokadę. Sprawia ona, że nie musimy trzymać pistoletu w rękach, a gdy bak będzie już pełny, blokada zniknie a pistolet lekko odbije. Wtedy możemy być pewni, że zatankowaliśmy do pełna.

Jak tankować paliwo na stacjach samoobsługowych?

Stacje samoobsługowe to wynalazek, który spodobał się wielu osobom. Przede wszystkim, wszystko przebiega sprawniej niż na zwykłej stacji benzynowej, ze względu na brak kolejek do kas. Jak korzystać z takich stacji? Nic trudnego. Przy dystrybutorach znajdują się ekrany, na których napisane jest krok po kroku co mamy robić. Możemy zapłacić kartą lub gotówką, wziąć paragon lub fakturę. Banknoty wkładamy do specjalnego wejścia i zazwyczaj mamy około 3 minuty na rozpoczęcie tankowania. Po wszystkim możemy od razu odjechać.

0 Komentarze